„Režim rozumí jen jazyku síly.“ Opozice vyzvala ke generální stávce za Lukašenkovo odstoupení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ke generální stávce za odstoupení Alexandra Lukašenka z funkce prezidenta vyzval štáb vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské, uvedla v pondělí agentura Interfax s připomínkou, že některé velké běloruské podniky již stávkují. V centru Minsku i v dalších měst se dnes večer podle místních médií opět sešly statisíce lidí, kteří žádají odchod Lukašenka, pokládaného za posledního diktátora v Evropě. Zadrženo bylo teď během protestů podle hrubých odhadů 200-300 lidí. protestující se však přesunuli před věznice a žádají propuštění vězněných a zastavení mučení, navíc se šíří informace o řadě nezvěstných lidech.
„Vyzýváme všechny pracovní kolektivy, aby se přidaly se k časově neomezené stávce s požadavkem odstoupení Alexandra Lukašenka a aby vyslaly zástupce stávkových výborů do koordinační rady (pro předání moci),“ uvádí se v prohlášení štábu Cichanouské. „Nynější režim rozumí jen jazyku síly a konkrétních ekonomických škod, a tak budeme muset předvést, že jsme k tomu připraveni,“ vysvětlila šéfka štábu.
В Минске тем временем продолжают осаждать изоляторы на Окрестина и Володарского, однако волонтеры призывают не подходить близко к зданиям, чтобы заключенным «не было еще хуже» pic.twitter.com/G9JMcFIvn7
— распад и неуважение (@VictorKvert2008) August 17, 2020
Běloruské úřady sice vyhlásily vítězem prezidentských voleb z neděle 9. srpna opět Lukašenka, který zemi vládne již od roku 1994, ale mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že výsledky byly zfalšovány a volby ve skutečnosti vyhrála Cichanouská. Protestům nezabránily ani brutální zásahy policie; bylo zatčeno na 7000 lidí a jsou hlášeny stovky zraněných, nejméně dva lidé při policejních akcích přišli o život. V posledních dnech pořádkové síly proti demonstracím již nezasahují. Lukašenko v pondělí před bouřícími se dělníky připustil možnost nových voleb, ale až po přijetí nové ústavy.
Tisíce lidí se v pondělí večer opět sešly před sídlem vlády a ústřední volební komise na náměstí Nezávislosti v centru Minsku. „Představitele pořádkových sil není vidět,“ uvedla ruská tisková agentura TASS. „Lidé se procházejí s červeno-bílými vlajkami. Zní hudba. Kolemjedoucí auta troubí,“ popsal situaci zpravodaj ruské státní agentury.
#Minsk. Happening right now. A protest not far from the prison on Valadarskaha street, where #Tsikhanouski is being held. People are holding white-red-white flags literally everywere in the city. Cars are honking. It doesn’t end. #Belarus pic.twitter.com/l4IPSzgNau
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) August 17, 2020
#Minsk
— Tim White (@TWMCLtd) August 17, 2020
Outside the detention centre (jail) where many are still held following the street protests. Among them is believed to be the husband (and original hopeful candidate) of President-elect Svetlana Tikhanovskaya.#Belarus pic.twitter.com/hifmVEsxUg
Zadrženo je teď podle hrubých odhadů 200-300 lidí. Mnoho z nich je ale podle médií stále klasifikováno jako pohřešovaní, protože se neobjevují ve vládních seznamech a nebylo jim umožněno kontaktovat jejich rodiny.
Při návštěvě továrny v Minsku pak v pondělí vypískali dělníci prezidenta Lukašenka. Na prezidenta během jeho projevu pokřikovali „Jdi pryč!“
Workers have heckled and booed Belarus President Alexander Lukashenko, shouting "go away" as he visited a factory in Minsk.
— SkyNews (@SkyNews) August 17, 2020
He is facing the biggest challenge to his 26-year rule amid a wave of mass protests following his re-election on 9 August.
Latest: https://t.co/ruZeuOsuLJ pic.twitter.com/VcgtKo7AVY
Běloruské ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo, že během protestů muselo být hospitalizováno 158 zraněných, žádný z nich není v kritickém stavu. Ministr to uvedl během demonstrace lékařů, kteří se domáhali odstoupení šéfa resortu a přístupu do věznic. Podle místních médií se nic konkrétního neví o osudu asi osmi desítek zadržených.
Protesters are going to Minsk Prison at Valadarskaha street, where most political prisoners are kept. Earlier, telegram channels distributed the call to release all prisoners and detainees, but authorities did not. pic.twitter.com/xhERfNteE3
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 17, 2020