Frustrovaní sponzoři se stahují. Olympijské atlety přivítají jen prázdné tribuny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Olympijské hry v Tokiu se budou muset obejít bez osobní přítomnosti diváků. Japonsko totiž prodloužilo stav nouze. „Neměli jsme jinou možnost,“ řekla předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotová k rozhodnutí pořádat olympijské hry před prázdnými tribunami, o kterém jednali s vedením Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a zástupci japonské vlády. Hry začnou 23. července. Podle agentury Reuters se z her urychleně stahuje řada sponzorů, frustrovaných z překotných rozhodnutí.
Stav nouze měl původně v Tokiu platit do 11. července, ale počet nakažených koronavirem přes dva týdny stoupá. Úřady už kvůli pandemii ve městě omezily první část štafety s olympijskou pochodní a na hry nesmí fanoušci ze zahraničí.
Organizátoři již dříve oznámili, že tribuny sportovišť a stadionů budou moci být zaplněné jen z 50 procent s maximálním limitem deset tisíc lidí. Také už v březnu bylo rozhodnuto, že se na olympijské hry nedostanou žádní fanoušci ze zahraničí.
List Asahi napsal, že na slavnostní zahájení chtějí organizátoři pustit alespoň VIP hosty. Mělo by jít o členy Mezinárodního olympijského výboru, sponzory a vysoké státní představitele.
„V řadě regionů počty nových případů (covidu-19) klesají, ale v oblasti Tokia od konce minulého měsíce stále stoupají," uvedl japonský premiér Jošihide Suga k vyhlášení nouzového stavu v Tokiu a třech sousedních prefekturách. „Musíme zpřísnit opatření, abychom zabránili rozšíření infekce po celém Japonsku, zvlášť s ohledem na nové mutace,“ dodal.
Úřady v japonské metropoli ve čtvrtek evidovaly 896 nových případů nákazy, což je o třetinu více než před týdnem. Zhruba 30 procent infekcí připadá v zemi podle agentury Reuters na nakažlivější variantu delta.
Předseda MOV Thomas Bach už po příjezdu do Japonska oznámil, že je připraven podpořit „veškerá opatření, která budou nezbytná k zajištění bezpečných olympijských a paralympijských her pro všechny účastníky i obyvatele Japonska“.
Rozhodnutí zakázat na tribunách diváky vyvolalo okamžitou reakci sponzorů. Japonské firmy v čele s Canonem, čelní světovou firmou na výrobu fotoaparátů nebo tiskáren, ruší plánované reklamní plochy a akce. Canon na olympiádě plánoval připravit rekreační zónu, včetně restauračních koutů, která nyní byla zavržena. Řada společností se navíc obává toho být spojovány s olympijskými hrami, proti nimž se podle výzkumů většina Japonců vymezuje.