komentář

Čas ulevovat. Od daní, odvodů i byrokracie

komentář
Čas ulevovat. Od daní, odvodů i byrokracie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ekonomika se zásahem státu proti koronaviru v mnoha branžích fakticky zastavila. Vlády všude po světě chystají záchranné plány, jaké nemají obdoby od druhé světové války. Dopady zastavených ekonomik se zatím těžko odhadují. Většinu zasažených zemí ale čekají dvouciferné hospodářské pády. Jejich hloubka se těžko odhaduje do chvíle, než bude zejmé, jak dlouho bude ekonomika stát. Andrej Babiš už slíbil ekonomickou pomoc a úlevy za 900 miliard korun. To je víc než 17 procent HDP.

Vláda včera schválila první balík konkrétní pomoci. Alena Schillerová svému balíčku říká liberační, uvolňující. Je dobře, že se jmenuje právě tak. Naznačuje, že vláda nechce lidem pomáhala tím, že by jim přes státní rozpočet dávala nějaké podpory a dotace, ale zaměří se především na to, aby jim ulevila od plateb a povinností, které od nich stát vyžaduje.

Vláda schválila, že osoby samostatně výdělečně činné budou na půl roku osvobozeny od minimálních odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Dohromady tak uspoří třicet tisíc korun. To je rychlé, okamžitě účinné a nevyžaduje to žádnou byrokracii, jako je vyřizování žádostí a prověřování újmy, kterou jednotlivým živnostníkům zastavená ekonomika skutečně způsobila. Správně to míří na obchod a služby, které jsou úplně ochromené a v nichž podniká spousta živnostníků.

Velkou pomocí jsou v těžké době i daňové úlevy jako odklad daně z příjmů nebo daně z přidané hodnoty. Firmy si také budou moci odepsat letošní ztrátu z daní z loňských a předloňských zisků. Pokud se koronavirové ochromení země protáhne, stálo by za to jít dál a přemýšlet i o odpuštění daní.

Babišova vláda rozhodla, že na dobu stavu nouze a následující tři měsíce pozastaví i elektronickou evidenci tržeb. To je víc než rozumné, ve chvíli, kdy je velká část maloobchodu úplně ochromená.

Kabinet také dává firmám možnost, že jim stát při ochromení provozu proplatí 50 až 80 procent mzdy jejich zaměstnanců, aby je mohly udržet i v době, kdy stojí a nemají žádné zakázky.

Dohromady je to rozumná a akční první pomoc, která by měla udržet ekonomiku co nejvíc v chodu a co nejvíc lidem zachránit zaměstnání. Státní rozpočet by to mělo stáhnout do schodku 200 miliard korun. To je ale jen první odhad, stojící na pádu ekonomiky zhruba o pět procent. Ten může být mnohem větší a s ním se bude zvyšovat a dost možná násobit i schodek rozpočtu.

V této chvíli to není nic, co by nás výrazně ohrožovalo. Velký stimul ekonomiky si můžeme dovolit, a proto s ním moc nemá cenu váhat. Zvlášť když se do něj nepůjde novým přerozdělováním, ale úlevami z daní a odvodů.

Stát si v současné situaci bude schopen za levný úrok půjčit mnohem levněji a snáz, než kdyby si půjčovaly firmy nebo soukromníci. Ekonomická pomoc proti koronaviru jde zatím na všech frontách správným směrem. Centrální banka prudce snížila sazby a zároveň uvolnila bankám možnost, aby odložily firmám a lidem splátky, aniž by ty půjčky po pět měsíců vyhodnocovala jako rizikovější. Banky na ně proto nebudou muset dělat dodatečné rezervy.

To všechno zatím směřuje k tomu, že nemusíme vycházet z koronavirové krize s těžkým břemenem krachujících firem, tisíců nezaměstnaných a mnoha nesplácených úvěrů. Je to správná první pomoc.

Zároveň s ní je ale už potřeba přemýšlet, jak co nejrychleji vrátit do ekonomiky život. Toho se dá dosáhnout jen tím, že se rychle začne na koronavirus masově testovat. Společnost se rozdělí na zdravé, kteří můžou vyrazit do práce, restaurací a obchodů, a nakažené, kteří skončí v přísné karanténě. Nejlepší akutní veřejnou investicí je teď masivní testování.

 

24. března 2020