Privatizace 90. let

Komunisté a ODS se hádali o privatizacích. Filip dostal toaletní papír

Privatizace 90. let
Komunisté a ODS se hádali o privatizacích. Filip dostal toaletní papír

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Živá diskuze se odehrála na půdě sněmovny, kde komunisté probírali privatizaci státních společností v letech 1992 až 1998. „Něco jiného je privatizace a něco jiného rozkrádání. Ne nadarmo se říká, že máte na klopě modrou straku,“ řekl směrem k ODS komunista Zdeněk Ondráček. Poslanec za ODS Karel Krejza při svém projevu obhajoval tehdejší privatizaci a zkritizoval včerejší odsouhlasení čerpání z privatizačních fondů. „Dovoluji si panu předsedovi předat mikulášský dárek, který byl v roce 1988 podpultové zboží a byl jenom ze známosti,“ řekl Krejza směrem k šéfovi KSČM Vojtěchu Filipovi a poté mu předal toaletní papír.

Předseda komunistické strany při úvodním slovu kritizoval některé privatizace, které proběhly v devadesátých letech. Jako příklad uvedl Vojtěch Filip prodej společnosti Mototechna. „O co šlo u privatizace odštěpného závodu České Budějovice? Že ti, kteří to privatizovali, byli ze základní organizace nebo místní organizace ODS, kterou řídil Jiří Pospíšil, bývalý člen ODS, nyní pan předseda TOP 09 a ti jeho přátelé z té základní organizace byli kryti právě jím, aby nedošlo k tomu vyšetření,“ řekl Vojtěch Filip před poslanci.

Pospíšil však považuje výrok Vojtěcha Filipa za lež. „Vůbec o tom nic nevím. O této kauze jsem nikdy nic neslyšel a bylo by fér, kdyby pan předseda KSČM tuto věc rozvinul. Považuji to za vymyšlené věci a podvod. Byl jsem předseda plzeňské organizace ODS, která měla dva tisíce členů a tato kauza se nikdy v Plzni neřešila,“ řekl pro Echo24 předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Kromě poslance Karla Krejzy vystoupil ve sněmovně i jeho spolustraník za ODS Jan Skopeček. „Chci položit otázku, proč jsme museli v 90. letech privatizovat. Protože 100 procent majetku naší ekonomiky bylo zestátněno. Co se týče postkomunistického bloku došli naši soudruzi nejdál, včetně kolektivizace zemědělství. Proto také máme zdevastovaný venkov ještě dnes, na rozdíl od Slovinska. Jsem rád, že naše privatizace proběhla rychle a vyhnuli jsme se předprivatizační agónii. Po desetiletích jsme umožnili soukromé vlastnictví, bez které svobodná společnost nemůže existovat,“ řekl k privatizacím Skopeček. „Jediný kdo tady kradl byli komunisté, kdo vracel majetek, jsme byli my,“ dodal ekonomický expert ODS.

O slovo se také přihlásil bývalý člen pohotovostního pluku Zdeněk Ondráček, který však viděl privatizaci odlišně. Podle něj došlo k rozkrádání státního majetku a obvinil z toho přímo ODS. „Rád bych pana Ondráčka požádal, aby byl konkrétní. Kdo z nás co rozkradl před dvaceti lety? Já v 90. letech učil děti a panu Skopečkovi bylo deset let. Tak se koukejte omluvit,“ vyzval Ondráčka Václav Klaus mladší.

Poslanec a historik Pavel Žáček (ODS) připomínal roli komunistické strany v době represí a politických procesů. To se však nelíbilo nové komunistické poslankyni Pěnčíkové. „Zaznělo tady, že byli lidé zavření v lágrech. Vy jste ale ty lidi poslali pod most, tak si zameťte před vlastním prahem,“ řekla Marie Pěnčíková.

Její reakce vyvolala další vlnu faktických poznámek. „Nečekal jsem, že v roce 2018 na půdě parlamentu uslyším srovnání lidí, kteří mají ekonomické problémy s obětmi, které zaplatili za svůj majetek, že patřili do jiné třídy či svůj názor. Já vím, že vás nepřesvědčíme, že vaše názory máte v krvi. Chtěl bych ale promluvit k poslancům hnutí ANO. Jste spokojeni, že na těchto názorech stojí důvěra vaší vlády? To platí i pro sociální demokracii,“ řekl Vojtěch Munzar z ODS.

Podobně hovořil i Pavel Žáček. „Chtěl bych se omluvit za názory naší nové kolegyně z KSČM, protože z toho vyplývá, že ona ani její kolegové nemají špetku slušnosti. Omlouvám se všem politickým vězňům, jejich rodinám a dalším obětem za její slova. Za všechny demokraty ve sněmovně můžu slíbit, že na oběti komunistického totalitního režimu nikdy nezapomeneme, protože jsou součástí našeho politického demokratického odkazu,“ řekl Žáček.

Bod se bude na některém z dalších jednání probírat, protože byl přerušen kvůli polední pauze.

6. prosince 2018