Závěr komise k OKD: trestní oznámení na desítku lidí včetně Bakaly i Sobotky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Více než deset trestních oznámení mířících i na někdejší špičkové politiky Bohuslava Sobotku nebo Milana Urbana a finančníka Zdeňka Bakalu. Tak podle informací deníku Echo24 vypadají závěry vyšetřovací komise k OKD, která končí svou činnost po skoro dvou letech a po prostudování až stovky tisíc stran dokumentů.
Členové vyšetřovací komise dnes představí podrobné závěry svého šetření. Už nyní je však jasné, že kromě Sobotky a Urbana padne trestní oznámení i na tehdejšího vlastníka OKD Zdeňka Bakalu. „Je zřejmé, že pokud by tam neměl být, tak by to byla obrovská chyba,“ řekl pro Echo24 Leo Luzar.
Podle něj se však jedná o pár jmen z celého složitého případu. „Trestní oznámení padne na více než deset jmen. Jedná se o popsaný příběh od začátku devadesátých let, tedy už od Mostecké uhelné a vazeb, které tam byly. Pokračuje to celou érou až ke konci OKD, čili jedná se o spoustu let, kde bylo zapojeno velké množství lidí. Vyšetřovací komise si samozřejmě uvědomovala, že některé zločiny jsou promlčené, to však necháváme vyšetřovatelům,“ řekl pro Echo24 Luzar.
Podle předsedy komise Lukáše Černohorského (Piráti) má sněmovní skupina pravomoc k podání trestních oznámení. „Jednací řád komise umožňuje, že můžeme podat trestní oznámení nezávisle na tom, zda činnost komise schválí či neschválí Poslanecká sněmovna. Pokud to však schválí dolní komora, tak to má daleko větší váhu,“ řekl pro Echo24 Černohorský.
Sám Zdeněk Bakala se ke komisi nedostavil i přesto, že byl poslanci několikrát kontaktován a vyzýván. Zákonodárci také podali policii podnět, aby byl klíčový svědek na jednání převezen. Bakala ovšem žije ve Švýcarsku a Spojených státech a v České republice se nezdržuje. Poslanci tak měli s předvoláním smůlu.
Podle Černohorského však výpověď někdejšího majitele OKD nebyla na závěr komise potřeba. „Disponuje velkým množstvím informací. Kdyby se s námi o ně podělil, tak bychom mohli směřovat vyšetřovací komisi jiným směrem, než jakým se ubíhala v souvislosti s poskytnutými dokumenty. Mohl by také některé věci vysvětlit. Ve chvíli, kdy se předvolaný nedostaví, tak můžeme pouze vycházet z dokumentů a výpovědí všech ostatních. Pak nám nezbývá než učinit kroky, které musíme zahájit,“ řekl Černohorský.
Privatizace OKD
Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.
„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.
Předseda komise vycházel jak z písemných dokumentů, které si vyžádal od ministerstva financí, tak i dalších spisů „Některá jména mám. Pokud si to ale můžu přečíst na papíře, kde je to sepsané, tak je pro mě daleko lepší, než mít před komisí hromadu svědků, kteří řeknou ‚nevím, nevzpomínám si‘,“ řekl při vzniku komise Lukáš Černohorský.
Komisi pomáhala i současná pražská radní Hana Marvanová, která se o případ OKD dlouhodobě zajímá. Bývalá poslankyně a náměstkyně tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) je spojována s miliardářem a majitelem investiční společnosti Arca Capital Pavolem Krúpou. Slovenský finančník dlouhodobě útočí na někdejšího uhlobarona Zdeňka Bakalu. Žaluje ho například kvůli dividendám v OKD a napadá i fakt, že Bakala získal kvůli podezřele levné privatizaci pod cenou desítky tisíc bytů.
Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.
V minulém volebním období sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Předloni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v loňském prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.
Lukáš Černohorský – Piráti
Dominik Feri – TOP 09
Pavla Golasowská – KDU-ČSL
Josef Hájek – ANO
Václav Klaus ml. – Trikolóra
Leo Luzar – KSČM
Petr Pávek – STAN
Lubomír Volný – nezařazený
Lubomír Zaorálek – ČSSD