3. a 4. vlna EET

EET pro řemeslníky, lékaře a účetní je opět blíž. Šikana, zní z ODS

3. a 4. vlna EET
EET pro řemeslníky, lékaře a účetní je opět blíž. Šikana, zní z ODS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Účetní, advokáti, lékaři, kadeřnice a další profese jsou o krok blíže povinnosti EET. Poslanci vládních ANO a ČSSD ale i komunistů ve středu posunuli do druhého čtení zákonodárného procesu novelu EET, která další vlny zavádí. A to poté, co byla novela zaparkována v prvním čtení celý půlrok. Obě vlny odstartují současně půl roku poté, co se stane novela platnou.

Novelu bude nyní ve druhém čtení projednávat především sněmovní rozpočtový výbor. Čas přijde i na pozměňovací návrhy. Lidovci chtějí předložit návrhy, které z EET vyjmou živnostníky s obratem do jednoho milionu korun, oznámil předseda jejich klubu Jan Bartošek. Stejný úmysl má hnutí STAN.

Podnikatelé, kteří spadají do dalších vln EET, začnou evidovat společně v jedné vlně, která bude spuštěna šest měsíců po platnosti zákona. „Pokud by zákon začal platit například v červnu letošního roku, odstartovala by poslední vlna EET 1. ledna 2020. Přesný termín spuštění však bude samozřejmě záviset na délce legislativního procesu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Rozšiřuje evidenci na další odvětví, která jí dosud nepodléhala, půjde třeba o služby řemeslníků. Části podnikatelů má usnadnit evidování tržeb tak, aby to mohli dělat bez připojení k internetu. Norma rovněž posouvá do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Na novou vlnu EET se valí kritika

Vláda usilováním o další vlny EET zcela rezignovala na avizovanou pomoc a úlevu živnostníkům a podnikatelům, shoduje se po středečním hlasování ve sněmovně opozice. Návrhy na úlevy živnostníkům zazněly na ideové konferenci ANO na konci ledna.

„Hnutí ANO a jeho vláda v prvním čtení prohlasovaly další vlny EET. ANO tak může udělat klidně udělat ještě 20 ideových konferencí, kde se bude na oko zastávat živnostníků. Nejen dnes, ale dlouhodobě jde hnutí ANO proti zájmům živnostníků,“ uvedl ve středu ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček.

Za nástroj šikany označila EET první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Řeči o pomoci živnostníkům byly zas jen bláboly do médií. EET je šmírovací a šikanózní nástroj, nic jiného. Výnos je navíc minimální,“ uvedla ve středu Udženija.