„Soukromý majetek musí plnit svou funkci“, hrozí Semelová. „Cilme na kšeftaře“ žádá Maláčová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velkým tématem volební kampaně se stává bydlení. Vychází to i z aktuální volební debaty České televize. Většina politických lídrů za Prahu se shodla, že je nutno drahé bydlení, které se stává luxusním zbožím, řešit. Zatímco koalice SPOLU navrhuje úpravy stavebního řízení, většina stran v debatě navrhuje různou míru regulace. Od podpory výstavby družstevních bytů v podání SPD, po pokuty od ČSSD a vyvlastňování ze strany KSČM. „Soukromý majetek může být soukromý byt do té doby, dokud plní to co má, tedy bydlení,“ uvedla v debatě komunistka Marta Semelová.
Proti tomuto prohlášení se valná většina debatujících tvrdě ohradila. „Naprosto neuvěřitelné, touto cestou represe, aby lidé mohli bydlet, to nepůjde,“ reagovala na návrh Marty Semelové Pirátka Olga Richterová. Komunistická politička, která kandiduje jako jednička v Praze, poté co minulé volby neobhájila poslanecký mandát, se odvolávala na možnosti v novém občanském zákoníku, který umožňuje vyvlastňování, pokud jsou nemovitosti v dezolátním stavu.
ČSSD ústy Jany Maláčové navrhuje dvě linie opatření. Na jednu stranu pokutovat prázdné byty pokutou až 5000 korun měsíčně. „Cílíme na kšeftaře, kteří mají desítky, až stovky bytů,“ prohlásila Maláčová k prvnímu pilíři řešení, které navrhuje ČSSD. Kandidát Přísahy Jiří Hynek podobné nápady přirovnal ke komunistickým časům. Druhou možností je z pohledu ČSSD družstevní bydlení, které podpořila i SPD. Maláčová zároveň, ze situace obvinila svého vládního kolegu ANO, které má v gesci ministerstvo pro místní rozvoj. Kritice z úst ministryně práce a sociálních věcí však neušla většina osazenstva. „O družstevním bydlení nikdo tady nechtěl hlasovat,“ upozornila Maláčová na návrh ČSSD, který neprošel ve sněmovně.
Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) jako jediná nenavrhovala zásahy do bydlení ze strany státu, ať už formou družstev či nařízení. Upozornila, že řešením je především zkrácení stavebního řízení. „Základní problém je, že se nestaví dost bytů. Vláda měla šanci zkrátit stavební řízení, ale za poslední dvě vlády se doba stavebního zřízení zdvojnásobila ze 120 na 250 dnů,“ uvedla Pekarová. Patrik Nacher z ANO jí následně upozornil, že stavební řízení mají v gesci obce, a že TOP 09 vládla v Praze posledních několik let. Sám Nacher navrhoval především regulaci krátkodobého bydlení typu Airbnb, které též navrhovala SPD. Nacher upozornil především na svou novelu živnostenského zákona, který právě na cenovou regulaci krátkodobého bydlení ze strany obcí mířila.