USA obvinily Rusko z manipulace s důkazy v Dúmě, Lavrov to popřel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký zástupce při mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) obvinil Rusko, které je spojencem syrského režimu, že v Dúmě patrně manipulovalo s důkazy ohledně údajného chemického útoku v tomto městě. Moskva to vzápětí popřela. Do Dúmy v pondělí měli dorazit vyšetřovatelé OPCW, britská delegace ale nařkla Rusko a Sýrii, že inspektorům příjezd zatím neumožnily. Moskva tvrdí, že ze silnic vedoucích k městu je třeba ještě odstranit miny. Následně Rusové oznámili, že vyšetřovatelé budou moci do Dúmy vstoupit ve středu.
V Haagu se dnes konalo krizové zasedání OPCW kvůli údajnému chemickému útoku z počátku dubna. Šéf organizace Ahmet Üzümcü potvrdil, že vyšetřovatelé na místě ještě nejsou a že Rusko a Sýrie uvádějí, že existují bezpečnostní problémy. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric uvedl, že OSN dala týmu OPCW k práci v Dúmě povolení.
Západ útok přičítá syrské vládě. Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný úder na objekty spojované se syrským chemickým programem. Rusko na ně ale vojensky nereagovalo. Moskva podle dnešního vyjádření náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova nepředpokládá, že Západ v Sýrii uskuteční další údery. Moskva by se proti tomu postavila, dodal Rjabkov.
Český premiér Andrej Babiš dnes v této souvislosti řekl, že západní operace v Sýrii má odstrašit od používání chemických zbraní. V sobotu zásah označil za nevyhnutelný, v neděli řekl, že nic neřeší. Představitelé ODS a TOP 09 Babiše za změnu postoje kritizovali.
Ministři zahraničí EU se shodli, že jakékoliv použití chemických zbraní je nepřijatelné. Západní nálet na Sýrii měl podle nich jediný cíl, jímž bylo zabránit režimu v dalším používání chemických zbraní k zabíjení vlastních občanů. Ministři se dnes shodli, že tyto zbraně opakovaně používal jak režim prezidenta Bašára Asada, tak teroristická organizace Islámský stát. "Syrský režim nese hlavní odpovědnost za katastrofální humanitární situaci a utrpení lidí v Sýrii," uvedli ministři.
Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu řekla, že chemický útok v Dúmě nemohl spáchat nikdo jiný než syrský režim, neboť barelové bomby s chemickou látkou shodily vrtulníky, které povstalci nemají k dispozici. Obhajovala také vojenskou účast Británie tím, že Rusko na půdě OSN zablokovalo všechny snahy o nezávislé vyšetřování. Své kroky v parlamentu hájila i francouzská vláda. Podle premiéra Édouarda Philippea byl zásah v Sýrii odůvodněný.
Vyšetřovatelé OPCW jsou od soboty v Damašku. Üzümcü uvedl, že jim syrské úřady nabídly možnost vyslechnout 22 svědků událostí v Dúmě. Syrská státní televize odvysílala rozhovory s desítkami lékařů a záchranářů v Dúmě, kteří tvrdí, že žádné stopy po chemickém útoku nenašli.
Spojené státy se obávají, že Rusko chce vyšetřování v Dúmě ovlivnit. "Máme informace, že Rusové patrně navštívili místo útoku. Obáváme se, že tam mohli manipulovat s důkazy tak, aby zmařili snahu mise OPCW o efektivní vyšetření události," uvedl vyslanec při OPCW Kenneth Ward. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to ale v rozhovoru s BBC popřel. Důkazy údajného chemického útoku předkládané západními politiky jsou podle něj založeny jenom na informacích z médií a sociálních sítí. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že reálným cílem úderů USA a jejich spojenců v Sýrii nebyly jen výzkumné laboratoře, ale i vojenské objekty a letiště.
Podporu syrské armádě dnes přišlo v Damašku vyjádřit několik set Syřanů. Protesty proti západnímu úderu se konaly i v Aténách, kde se příznivci řecké komunistické strany pokusili svrhnout sochu bývalého amerického prezidenta Harryho Trumana. Při střetech s policií byli tři lidé zraněni.
Evropské akcie po západním náletu v Sýrii zahájily dnešní obchodování pouze mírným poklesem a zůstávají blízko čtyřtýdenního maxima. Investoři nečekají stupňování napětí.