Vyjednávání o vládě

Zdaňte církevní restituce, jinak podporu hledejte jinde, vzkázala Babišovi KSČM

Vyjednávání o vládě
Zdaňte církevní restituce, jinak podporu hledejte jinde, vzkázala Babišovi KSČM

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud vznikající vláda hnutí ANO a ČSSD nepodpoří návrh KSČM na zdanění náhrad za církevní restituce, padne v té chvíli komunistická podpora kabinetu. „Pak ať si jednají s kým chtějí,“ prohlásil v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Takzvaný „toleranční patent“ komunistů, v němž strana formuluje své podmínky podpory kabinetu, podle Kováčika vznikne až v případě kladného výsledku stranického referenda ČSSD. Sociální demokraté v těchto dnech hlasují o členství ve vládě s hnutím ANO. Výsledek by měl znám po 15. červnu.

Důležitou podmínkou komunistů bude podle Kováčika zdanění církevních restitucí. V programovém prohlášení kabinetu ale taková podmínka paradoxně nemusí být zanesena, přesto že je Zákon o církevních restitucích podle předsedy komunistického poslaneckého klubu dlouhodobý a ústřední bod strany. „Je to o tom, že ten zákon je ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně a pokud bude projednán, není třeba ji dávat do programového prohlášení. Je to prozatímní stav, nepovažujeme za potřebné, aby to tam teď bylo,“ vysvětlil Kováčik.

Místopředseda občanských demokratů Martin Kupka Kováčikovi kontroval tím, že komunisté jednají „byznysově“. KSČM jde podle něj především o posty ve státních podnicích. „A to je zřejmě ta cena, kterou jsou schopni za to zaplatit,“ uvedl. Podle něj vše směřuje k tomu, že komunisté předloží sadu podmínek, která nebudou v rozporu se směřováním vznikajícího kabinetu.

Ke sněmovnímu hlasování o církevních restitucích se následně na Twitteru vyjádřil také předseda ČSSD Jan Hamáček, který komunisty ujistil, že sociální demokracie bude pro jejich návrh hlasovat i tentokrát. „Návrh zákona na zdanění náhrad poslanci ČSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit,“ napsal Hamáček.

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec minulý týden přiznal, že strana nemá žádný plán B pro případ, že by si ČSSD vstup do vlády neodsouhlasila. Na otázku, zda by bylo hnutí SPD v takovém případě schopno vrátit se k jednacímu stolu, jeho místopředseda Radim Fiala kývl. „Jsme připraveni o tom jednat, ale nejdříve bychom si vyžádali konzultaci prezidenta republiky a vítěze voleb, premiéra Andreje Babiše,“ řekl. Obě hnutí se podle něj na celé řadě programových bodů shodnou, zásadně se však rozcházejí v otázce obecného referenda, o nějž SPD dlouhodobě usiluje.

„Změkčené Pobaltí“ 

Při diskuzi o zahraničních misích České republiky v rámci aktivit NATO Kováčik prohlásil, že „si není jistý“, ale je možné, že v programovém prohlášení bude formulace ohledně nasazení českých vojáků v Pobaltí „nějak změkčená“, aby nebyla v rozporu s tím co komunisté říkají. Radim Fiala by v případném dalším hlasování ruku pro navyšování počtů českých vojáků na misích NATO nezvedl, ale v současném stavu proti výsledku zásadně neprotestuje. Nechtěl by ohrozit vznik vlády.

ODS chce být poté, co padlo rozhodnutí, že se o zahraničních misích bude hlasovat v rámci celého balíčku, podle Kupky konzistentní. Účast českých vojáků na misích chápe jako důležitý bod. „My jsme také řekli, že chceme být opozicí konstruktivní a v okamžiku, kdy půjde o pozitivní věci, tak se přidáme,“ uvedl místopředseda občanské demokracie.

V týdnu se také uskutečnila mimořádná schůze sněmovny ohledně kauzy novičok, během níž došlo k neobvyklé podívané. K účasti na chůzi se přihlásilo jen 39 poslanců, členové ANO, SPD, KSČM a ČSSD do čtecích zařízení své karty nevložili. Kupka přiznal, že ti poslanci pravého bloku, kteří návrh ke vzniku schůze podepsali, na ní měli být. Současně se podle něj jednalo o krok, který měl ochromit sněmovnu a znovu poukázal na hlasovací mašinérii ANO, SPD a komunistů.

„Já bych se postaral o to, abych tam svoje lidi měl. Dokonce ani těch 55 podpisů tam nebylo. Já ponechávám stranou důvody. Ale jestliže dokonce ten termín byl konzultován, tak se postarám o to, abych neutrpěl tu blamáž,“ oponoval mu Kováčik.

Podle Fialy by byla chyba nalhávat si něco o tom, jestli se v České republice novičok vyráběl, nebo ne. „Já si myslím, že český prezident řekl prostě jen pravdu,“ řekl. „Za normálních okolností v normální zemi se utajované informace nekřičí do médií. To je to, co nám na tom zásadním způsobem vadí. Přeci není normální, aby hlava státu normálně říkala, co zadává a jak to zadává. My chceme chránit naše státní instituce,“ kritizoval zase postup prezidenta Miloše Zemana Kupka. „Celé je to o tom, že se pan prezident nevyjádřil možná úplně zřetelně,“ reagoval Kováčik.

, jhr

3. června 2018