Nevyužíváte byt? Tak ho zabavíme. Barcelona poprvé vyvlastnila prázdný byt
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Radnice Barcelony pod vedením levicové primátorky Ady Colauové poprvé vyvlastnila nepoužívaný byt a to v majetku banky BBVA. Ke kroku úřady sáhly kvůli nedostatku sociálního bydlení v katalánské metropoli. V městské správě bude byt po dobu deseti let, informuje španělský deník El País.
Byt se podle španělského zákona z roku 2016 považuje za prázdný, pokud ho nikdo legálně neobývá déle než dva roky. V takovém případě je pak možné byt ve veřejném zájmu vyvlastnit a použít ho k vlastním potřebám. Podmínkou k vyvlastnění je zároveň to, že se nemovitost nachází v místě s velkou (nadprůměrnou) poptávkou po bydlení. Radní pro bydlení, Lucía Martínová uvedla, že se byt okamžitě dá k dispozici jako sociální ubytování.
Zástupci banky BBVA, která má byt ve vlastnictví, tvrdí, že nemovitost prázdná není. Podle zdrojů z blízkosti banky, které cituje El País, ve vyvlastněném bytě žije sociálně slabá rodina. „Byt prázdný není a ani v posledních dvou letech nebyl,“ uvádí zdroj, který ale neříká, zda rodina platí nájem nebo byt obývá nelegálně. Místní úřady však nemovitost podle banky dlouhodobě chtěly. Proto tak uvedly, že je dva roky prázdný, aniž by specifikovali přesná data, od kdy do kdy tomu tak bylo.
Radnice ovšem argumentuje tím, že v bytě po dobu právě dvou let nikdo neplatil za služby včetně elektřiny, plynu či vody. Jako další argument využila registru obyvatel, podle kterého v bytě nikdo nežije. Další zákonnou podmínkou k vyvlastnění je ovšem to, že úřady musí nejprve vlastníka vyzvat, aby sám nabídl byt k sociálnímu bydlení.
Teprve pokud odmítne nebo na žádost nebude reagovat, může radnice přistoupit k procesu vyvlastnění. BBVA podle slov Martínové tuto možnost odmítla. Cena za celý proces bude podle radní kolem 10 000 eur, (zhruba čtvrt milionu korun). Vyvlastnění už nabylo právní platnosti. Proces se tak nezastaví, ačkoliv banka podala správní odvolání. Byt by nyní měl být ve správě města po dobu deseti let.
Ve Španělsku se jedná o první podobný případ. Letos však už místní vláda udělila pokutu ve výši 90 000 eur (téměř 2,3 milionu korun) nejmenované společnosti za to, že vyhostila z jiné nemovitosti rodinu, aniž by jí předtím nabídli „sociální nájemné“. Byt v barcelonské lukrativní čtvrti Besòs je první ze zatím sedmi nemovitostí, na které si místní radnice dělá zálusk. K tomuto řešení přikročila až nyní, protože do března loňského roku byl z popudu lidovecké vlády Mariana Rajoye Ústavním soudem zmiňovaný zákon z roku 2016 pozastaven.