Šéf komise k OKD chce nechat předvést Bakalu policií
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čas, který má sněmovní vyšetřovací komise na prověření privatizace těžařské firmy OKD, se pomalu krátí. Skládat účty Poslanecké sněmovně bude už v říjnu. Předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) na dnešní schůzi komise navrhne, aby poslanci nechali finančníka Zdeňka Bakalu předvést ke komisi policií, protože podle něj neuvedl žádné relevantní důvody své neúčasti. Kromě toho bude komise vyslýchat další svědky, jednat bude od pondělí až do středy.
„Poslanecká sněmovna může požádat o součinnost Policii ČR, a ta by na to už měla mít své vlastní postupy,“ uvedl pro deník Echo24 předseda komise a pirátský poslanec Lukáš Černohorský. Rozhodovat o předvedení Bakaly, který před sněmovní komisi odmítl přijít, bude komise jako celek. Je to kolektivní rozhodnutí, v jehož rámci přijímáme usnesení, dodal Černohorský.
Finančník Zdeněk Bakala se nedostaví ke sněmovní vyšetřovací komisi k privatizaci důlní společnosti OKD, protože dle něj není nestranná a svým zaměřením zasahuje do probíhajícího soudního řízení. Bakala se proto obává toho, že by jeho výpověď byla zneužita k dalším politickým tlakům na soudní projednávání případů souvisejících s OKD. Zdůraznil také, že se nedopustil ničeho nezákonného ani neetického.
Bakalova investiční skupina RPG Industries koupila OKD od společnosti Karbon Invest krátce poté, co tato firma získala důlní společnost od státu. Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD.
Předvést finančníka Bakalu ze Švýcarska, kde dlouhodobě pobývá, pokud o to Poslanecká sněmovna požádá, ale nemusí být vůbec snadné. České orgány zatím nevědí, jak by v takovém případě postupovaly. Ještě se totiž nestalo, aby svědek odmítl před sněmovní vyšetřovací komisi přijít, a policie ho proto musela předvést. A ještě k tomu ze zahraničí. Více píšeme zde.
Komise se v pondělí schází už podeváté. V srpnu i v září pokračují svědecké výpovědi před komisí. Vypovídat budou úředníci z ministerstva financí, v září pak ještě například prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a europoslanec Pavel Telička. Do 12. října má komise předložit závěrečnou zprávu, má ale i pravomoc podat trestní oznámení. Zda se tak stane, nechtěl Černohorský komentovat.
Doposud komise vyslechla například členy bývalých vlád Bohuslava Sobotku, Vladimíra Špidlu, Milana Urbana, Jiřího Rusnoka a Miroslava Grégra.