Piráty žene vzhůru nedůvěra prostupující společnost

Posedlost transparentností

Piráty žene vzhůru nedůvěra prostupující společnost
Posedlost transparentností

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Všemožné studie a průzkumy ukazují, jak západní civilizaci rozkládá nedůvěra. Lidé si mezi sebou navzájem věří čím dál méně. Čím dál méně věří tomu, co kolem sebe vidí a slyší. Proto se tolik daří různým konspiračním a paranoidním teoriím. Čím dál méně věří politikům, kterým v zastupitelské demokracii delegují pravomoc spravovat stát. Má to následky. V historii nikdy neprosperovaly společnosti s nízkou mírou důvěry.

Nedůvěra je drahá. Pořád jste ve střehu. Musíte se jistit. Když jdete s kýmkoli do jakéhokoli vztahu, máte sklony si ho pořádně prolustrovat. Protože mu nevěříte. Bojíte se, že má postranní úmysly. Že vás podvede.

V takové atmosféře je silná společenská poptávka po tom, aby bylo vidět úplně všude. Té poptávce přesně vycházejí vstříc Piráti. Daniel Kaiser v minulém vydání Týdeníku Echo zmínil, jak právě důrazem na totální transparentnost se Piráti liší od zbytku politické scény. Oni sami ze svých výzkumů dobře vědí, že jde o jeden z hlavních taháků, který jim přitahuje voliče.

Totální transparentnost je druhou vlnou reakce na nedůvěru ve společnosti. První byla antikorupční hysterie s heslem „Všeci kradnú“, která vynesla k moci Andreje Babiše. Tehdy to byla autoritářská odpověď na nedůvěru. Všeci kradnú, ale já tady udělám pořádek. Začal masivní sběr dat, aby se dalo na lidi dohlížet. Centrální registr účtů, kde by se dalo jedním klikem zjistit, kde má kdo jaké peníze, naštěstí udržela Česká národní banka, kam se ho Andrej Babiš snažil umístit, v přijatelných mezích. Kontrolní hlášení DPH už nese každý měsíc reálný přehled, kdo, kde s kým a jak obchoduje. Elektronická evidence tržeb už ho nabízí on-line. Kromě samotných utržených částek se teď vláda snaží, aby se přesně evidovaly i jednotlivé položky zboží. Když si někdo na centrále Finanční správy bude chtít zjistit, kolik se zrovna v tento okamžik prodalo v každém konkrétním kraji, městě nebo hospodě plzní, měl by dostat příležitost. Touha tato data mít se vysvětluje tím, že se tak bude lépe měřit inflace, protože bude lepší přehled o skutečných cenách jednotlivých výrobků a služeb.

Dat a informací, které má stát k dipozici, za Babišovy éry výrazně přibylo. Má je ale k dispozici jen stát. Použít a případně zneužít je může jen establishment, který je právě u moci. Takže to datové hlídání může řešit pocit nedůvěry jen u těch, kdo důvěřují vládnoucímu establishmentu. V tomto případě Andreji Babišovi. Jeho kabinetu, opřenému o hlasy sociálních demokratů a komunistů, podle posledního říjnového průzkumu CVVM důvěřuje 39 procent lidí. Ve volebních preferencích se Babiš drží pod třiceti procenty. Důvěřují mu především senioři, zatímco silně skeptické jsou vůči němu mladší a střední generace.

A přesně pro ty přicházejí s nabídkou totální transparence Piráti. Proč by měl mít všechna data stát? Proč by k nim na internetu nemohli mít přístup všichni občané? Začíná to věcmi, které v sobě nenesou žádné podstatné riziko. Třeba on-line rozklikávací veřejné rozpočty. Státu, krajů, měst, obcí. Nic proti ničemu. Jenže v prosvěcování se jde dál. To se projevuje třeba ve snaze, aby polostátní energetická firma ČEZ zveřejňovala smlouvy. Pokud by byla čistě státní, není to problém. Ona ale má třetinu soukromých akcionářů. A ti už to právem mohou považovat za zásah do svých vlastnických práv. Do obchodního tajemství, bez kterého se fakticky nedá podnikat.

V rámci návrhu proti praní špinavých peněz tlačili Piráti i na možnost prolomení advokátního tajemství. Jsou místa, kde má tajemství svůj hluboký smysl, který dlouhodobě držel společnost pohromadě. Bankovní tajemství. Advokátní tajemství. Obchodní tajemství. Lékařské tajemství. Zpovědní tajemství...

Je celkem snadné si představit nesnesitelnou lehkost pokušení je ve společnosti plné nedůvěry prolomit. Nejdřív u politiků a veřejně činných osob. Neustálé spekulace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana mohou přinést poptávku po tom, aby měli ti, kdo se ucházejí o přízeň voličů, povinnost vybalit na internet svou kompletní zdravotní dokumentaci. Prezidentský kandidát Michal Horáček informoval o stavu svých vnitřností dobrovolně. Ve chvíli, kdy by to ale pod vlajkou radikální transparence začal stát vymáhat, už by nejspíš nešel do politiky nikdo s výjimkou chorobných exhibicionistů.

 

23. října 2018