Co nejrychleji vypíšeme tendr na Dukovany, jinak to špatně dopadne, varuje Fiala
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany nesmí nastupující vláda odkládat. Uvedl to designovaný premiér Petr Fiala (ODS) pro Český rozhlas Radiožurnál. Podle šéfa nové vlády zřejmě budou přizvány společnosti z Francie, Spojených států či Jižní Korey.
„Je proto naprosto nutné se dostat rychle k vypsání tendru a začít dělat přípravné práce na to, abychom v roce 2029 mohli stavět, protože jinak to dopadne opravdu špatně,“ popsal Petr Fiala pro Radiožurnál. Dodal, že vláda končícího premiéra Andreje Babiše nepřipravila dostatečným způsobem evropskou notifikaci modelu financování nového bloku.
Budování jádra je podle Fialy naprosto zásadní. Zpravodajské služby a ministerstvo vnitra v současnosti podle Radiožurnálu vyhodnocují takzvané bezpečnostní dotazníky, které vypracovali tři uchazeči o tendr – a to francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Čas měly do konce listopadu.
Končící vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z hnutí ANO uvedl, že by tento proces měl trvat maximálně několik týdnů. Zřejmě už nová vláda by pak měla dát souhlas se zahájením tendru. Fiala dodal, že s tím jeho kabinet nebude otálet.
U bezpečnostních dotazníků jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další. Bezpečnostní posouzení zahájil ČEZ v červnu. Podle předpokladů bezpečnostní dotazník tehdy neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.
Nový jaderný blok v Dukovanech bude zřejmě plně financovat stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl stát zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší. Zcela nekonkurenceschopná je jaderná energetika podle ekologických organizací.