Piráti opět vytahují „masakr kaprů“. Když už je jíte, tak je netýrejte, vzkazuje radní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Každoroční vánoční masakr kaprů je neobhajitelný a když už jíte kapry, tak je netýrejte, prohlásil pražský radní Adam Zábranský (Piráti). Na sociálních sítích se začala šířit petice za zákaz prodeje živých kaprů, která upozorňuje na nevhodné podmínky ryb v domácnostech. „Ryba přechovávaná v domácnosti, například ve vaně, trpí,“ píše se v petici Hlas pro kapra, která začíná být každoroční předvánoční stálicí.
Pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský prohlásil, že zmiňovanou petici se sloganem „dejte hlas kaprovi“ podepsal. „Masakr kaprů, který probíhá každý rok v prosinci v českých ulicích, je neobhajitelný. Když už někteří z nás mají potřebu jíst kapry, tak je při tom aspoň netýrejme!“ napsal na twitteru.
Během předvánočního času se opět ozývají zástupci a organizace, které kritizují prodej a konzumací kaprů o vánočních svátcích. „V České republice si zákazníci běžně mohou koupit rybu v živém stavu, transportovat ji po libovolně dlouhou dobu bez vody a poté ji přechovávat v nevhodných podmínkách v domácnosti či vypustit zpět do volné přírody,“ doplňují zástupci petice.
Masakr kaprů, který probíhá každý rok v prosinci v českých ulicích, je neobhajitelný. Když už někteří z nás mají potřebu jíst kapry, tak je při tom aspoň netýrejme! Podepsal jsem petici za zákaz prodeje živých kaprů. https://t.co/PuTjHe0APj
— Adam Zábranský 🇪🇺 🇨🇿 (@adamzabransky) December 7, 2022
Petice se také odvolává na odbornou studii z České zemědělské univerzity v Praze s názvem Rizika snížení welfare kaprů při stánkovém prodeji, která tvrdí, že tu dochází k týrání zvířat. Zástupci vyjmenovávají několik bodů s heslem „Kapr hlas nemá, my ano. Dejme mu ho.“ a „Připojte svůj podpis pod petici za zákaz prodeje kaprů v živém stavu!“
Za novou petici je zodpovědná mezinárodní nevládní organizace bojující za soucitné zacházení s hospodářskými zvířaty a výrobu potravin šetrnou k přírodě CIWF Česko (Compassion in World Farming). Organizace kromě toho spustila vánoční kampaň na sběr 50 000 podpisů, která je založená na videoklipu s „kapřím prezidentem“. „Spouštíme novou vánoční kampaň, abychom jednou provždy ukončili zbytečné trápení kaprů. Už žádný kapr dusící se v igelitce, nešťastný ve vaně nebo umírající vyčerpáním po „milosrdném“ vypuštění do řeky,“ napsala CIWF na twitteru s tím, že chtějí zachránit až 1,5 milionu kaprů před zbytečným utrpením.
POZOR ❗️📣
— CIWF Česko (@CIWF_CZ) December 5, 2022
🎄 Spouštíme novou vánoční kampaň, abychom jednou provždy ukončili zbytečné trápení kaprů. Už žádný kapr dusící se v igelitce, nešťastný ve vaně nebo umírající vyčerpáním po „milosrdném“ vypuštění do řeky. 🛁
Podepište petici 👉 https://t.co/xwB2p7gNn5 🐟#Hlasprokapra pic.twitter.com/uFBwzH83wt
Podle iniciátorů petičního textu ryba přenášená po prodeji libovolně dlouhou dobu bez vody trpí a dusí se. „Ryba přechovávaná v domácnosti, například ve vaně, trpí – kvůli rozdílné teplotě vody může dojít k teplotnímu šoku, hrozí nedostatek kyslíku ve vodě a chlor obsažený ve vodě může poškodit kůži i nervovou soustavu zvířete. Ryba neodborně usmrcovaná trpí – není zajištěno, že je před vykrvením řádně omráčena, nebo ryba vypuštěná zpět do volné přírody trpí – energetické zásoby zvířete jsou vyčerpané a může dojít k teplotnímu šoku, většina takto vypuštěných ryb nepřežije,“ upozorňuje web Dejte hlas kaprovi.