Meloniová se vzepřela soudu. Transfer migrantů do Albánie nezastaví
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Italská vláda v pondělí schválila dekret, který jí má umožnit pokračovat v projektu center pro migranty v Albánii navzdory pátečnímu verdiktu soudu, který plán zakázal. Premiérka Giorgia Meloniová obvinila soudce z politické zaujatosti, informovala agentura AFP. Dekret vstupuje v platnost okamžitě.
Cílem dekretu je „urychlit řízení, aby se zajistilo, že žádost o ochranu nebude široce zneužívána k vyhýbání se spravedlnosti“, uvedl ministr vnitra Matteo Piantedosi.
Řím loni v listopadu uzavřel s Tiranou dohodu, zatím na pět let, o výstavbě dvou uprchlických center v Albánii, v nichž by měli někteří migranti čekat na vyřízení žádosti o azyl italskými úřady. Posílat tam Itálie může jen dospělé muže v dobrém zdravotním stavu, kteří pocházejí ze zemí, jež Itálie považuje za bezpečné. Lze tak proto očekávat, že valná většina žádostí mužů čekajících v těchto střediscích bude zamítnuta.
Italská strana poslala minulý týden do albánských center prvních 16 migrantů. Při prověrkách na místě se ale zjistilo, že čtyři jsou nezletilí a proto je úřady ve čtvrtek nechaly přemístit do Itálie. V pátek pak soud nařídil přesun i zbývajících 12 migrantů z Bangladéše a Egypta. Soud dospěl k závěru, že migranti nepocházejí z bezpečných zemí.
Vláda se snaží rozhodnutí soudu obejít zapsáním 19 konkrétních zemí, které považuje do bezpečné, do zákona. Z původního seznamu 22 zemí vláda vypustila Kamerun, Kolumbii a Nigérii, aby vyhověla nedávnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, uvedl na tiskové konferenci Piantedosi. Itálie chce svůj seznam bezpečných zemí aktualizovat jednou ročně.
Italská justice se odkazuje na říjnové rozhodnutí Soudního dvora EU v kauze, kterou mu předložil k posouzení krajský soud v Brně. V tomto rozhodnutí unijní soud zdůraznil princip, že „kritéria umožňující označit třetí zemi za bezpečnou zemi původu musí být splněna na celém jejím území“. Taková kritéria jsou například absence rozšířeného násilí či mučení. Italský tisk už dříve upozornil, že jen menšina zemí, které italské úřady považují za bezpečné, splňují tato kritéria na celém svém území.