Ukrajina nemůže porazit jadernou supervelmoc, Síkela bude šířit LGBT ideologii, říká Turek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko je jaderná supervelmoc a Ukrajina ho nemůže bez totálního zničení porazit. Ve vysílání TV Nova to řekl europoslanec Filip Turek. Také tvrdil, že Jozef Síkela (STAN) bude jako eurokomisař pro mezinárodní partnerství šířit LGBT ideologii. Oponoval mu ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), podle nějž je Síkelovo portfolio prestižní.
Debata na Nově se točila mimo jiné okolo pomoci Ukrajině. Evropský parlament minulý týden opětovně vyzval členské státy, aby finančně a vojensky Ruskem napadenému státu pomáhaly. Proti této rezoluci se postavil mimo jiné právě Turek. V debatě uvedl, že Ukrajina nemůže porazit jadernou supervelmoc, aniž by došla ke svému totálnímu zničení.
„Bylo to pouze prohlášení, které navíc obsahovalo mnoho faktických chyb a nejednalo se o skutečnou podporu Ukrajině,“ vysvětlil důvod svého hlasování sám Turek. Vadila mu například ta část prohlášení, kde se uvádělo, že by státy měly svou pomoc navýšit. „Já si myslím, že většina států má pomáhat tak, jak může,“ dodal Turek s tím, že Česko pomáhá dostatečně.
Ministr Dvořák reagoval na Turkova slova podrážděně, opakovaně ho vyzval, aby mu neskákal do řeči, dokonce mu řekl i „mlčte, prosím“. Turek chtěl totiž opakovaně přerušit Dvořákovo vysvětlení k tomu, že Rusko sice je jaderná supervelmoc, ale tomu nedává právo dělat si, co se mu zlíbí a zabírat cizí území.
I podle něj však byla rezoluce skutečně nezávazná, měla ukázat, kdo je v europarlamentu na straně Ukrajiny a kdo ne. „Sto třicet pět členů Evropského parlamentu hlasovalo proti. A není náhodou, že to byli poslanci za komunisty, SPD a zde přítomný Motorista pan Turek. To je jedna parta, jeden myšlenkový proud,“ prohlásil Dvořák.
Dalším tématem debaty bylo nové složení Evropské komise, v něm by měl Jozef Síkela dostat na starost mezinárodní partnerství. Podle Dvořáka jde o silný post. „Je to portfolio s největším rozpočtem a je to největší generální ředitelství,“ zdůraznil ministr s tím, že při správném postupu bude mít Síkela velkou moc.
Podle Turka je ale mezinárodní partnerství pro Českou republiku nezajímavé. „Je zajímavé pro elektrizaci vesnic v Nepálu, pro linku metra v Saigonu, pro rozšiřování našich ideologií v Jižní a Střední Americe, jako je LGBT,“ nechal se slyšet. Obrovský rozpočet, který Síkelovo portfolio má k dispozici (asi 300 miliard eur), bude podle Turka utracen bez dalšího užitku pro Česko.
Oba politici se vrátili také k finanční pomoc z Evropské unie pro povodněmi zasažené regiony. Premiér Petr Fiala (ODS) před volbami mluvil o tom, že Česko dostane od EU 50 miliard korun. Po volbách ale přiznal, že žádné peníze navíc nepřijdou.
„Taky mi to přišlo zvláštní. Ta původní informace byla taková, že dostaneme 50 miliard. Ve skutečnosti je to tak, že můžeme až do výše 50 miliard přerozdělit peníze, které jsme dostali na něco jiného,“ vysvětlil tuto nesrovnalost. Dodal také, že tak vláda může použít peníze, které by asi jinak nestihla vyčerpat,“ uvedl Dvořák s tím, že se nejednalo o předvolební lež.