Piráty opustil už i někdejší europoslanec Peksa. A hned stranu označil za „digitálnější ODS“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý europoslanec Mikuláš Peksa opustil Piráty a přidal se k progresivní straně Volt Česko. Uvedl, že Piráti a svoboda jsou dvě věci, které již nejdou dohromady. Podle něj strana došla od boje za digitalizaci k rušení ministerstev šmírování. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že stranu opustili pouze „političtí turisté a fakturanti“ a že jsou Piráti v nejlepší kondici, jakou pamatuje.
Peksa se stal dalším z řady Pirátů, kteří stranu před podzimními volbami opustili. „Piráti a svoboda? Už to nejde dohromady. Od boje za digitálno jsme došli k rušení ministerstev a šmírování. Přecházím k Voltu, za ideály stále bojují – a hlavně vědí, že teď je čas (víc než kdy jindy) sjednocovat Evropu,“ uvedl Peksa na síti X. „Pirátská strana se dále proměňuje v trochu digitálnější obdobu konzervativních stran jako je ODS. Volt je naopak díky svému celoevropskému zakotvení zárukou, že myšlenky sociálního liberalismu nezmizí z české politiky,“ dodal Peksa.
Mezi lety 2017 a 2019 byl Peksa poslancem za Pirátskou stranu. Po zvolení do Evropského parlamentu rezignoval na funkci poslance ČR. V EP působil ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), pro rozpočtovou kontrolu (CONT), hospodářském a měnovém výboru (ECON) i ve zvláštním výboru pro pandemii covid-19 (COVI).
Volt je progresivní, sociálně-liberální politická strana, která působí napříč Evropou. Usiluje o reformy směrem k federální Evropské unii s tím, že globální výzvy vyžadují evropská řešení. „Mikuláš do Voltu Česko přináší zkušenosti a přehled bývalého poslance Evropského parlamentu i pevné hodnoty, které sdílíme,“ uvedl spolupředseda Voltu Adam Hanka.
Peksa se přidal například ke svému bývalému kolegovi z Evropského parlamentu Marcelu Kolajovi, expertce na závislosti Jance Michailidu či ministru zahraničí Janovi Lipavskému. Ti všichni stranu opustili od loňského podzimu, kdy byl tehdejší předseda Ivan Bartoš vyhozen z vlády, což spustilo řetězec událostí, ve kterém Piráti kabinet Petra Fialy opustili a celé vedení strany rezignovalo. Novým předsedou se stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib, jehož řada někdejších členů strany kritizovalo.
S obranou své strany přispěchal šéf poslanců Pirátské strany Jakub Michálek. „Za poslední půlrok nás opustili různí startrekisti, političtí turisti a fakturanti, kterým bude lépe jinde. U nás se zase objevily nové hvězdy, jako ekonom Libor Dušek nebo diplomat Vladimír Votápek. Pirátská strana se tak mění a roste,“ uvedl Michálek na síti X.
Zdeněk Hřib podle Michálka vede do voleb tým Pirátů a odborníků. „Máme čerstvé nápady, abychom ochránili rodiny a běžné lidi v době rostoucího nebezpečí. Zůstáváme stranou, která kombinuje jak pravicové, tak levicové recepty ne podle ideologie, ale podle toho, co reálně funguje. Díky změnám se výrazně zlepšila kvalita našeho týmu a Pirátská strana v nejlepší kondici, co pamatuji. Zpátky v plné síle,“ řekl na adresu své strany Michálek.
Piráti se zatím pohybují v průzkumech okolo pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny, například v posledním modelu agentury STEM z tohoto víkendu by ale měli 6,9 procenta. Naopak Volt se v průzkumech zatím neobjevuje, nicméně jeho potenciál naznačuje například analýza agentury NMS, jejíž výsledky byly zveřejněny v únoru. Ta totiž uvádí, že prakticky jediným otevřeným prostorem, kde je možné uvažovat o vzniku nové strany, je levicově-liberální segment. „Nová strana by musela efektivně propojit kulturní liberalismus s ekonomickými tématy a měla by nelehký úkol – provázat příběh liberální demokracie a ekonomického růstu, a ideálně se zcela vyhnout otázkám migrace a EU, kde existuje jen malý prostor pro zisk nových voličů,“ píší analytici NMS.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.