„Volby v pátek, nebo v neděli?“ Poslanci se budou přít o „ježdění na chalupu“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na scénu po čase opět míří návrh na změnu systému voleb, na který jsou voliči v Česku zvyklí desítky let. Návrh však opět naráží i na tradici ještě starší. Zatímco proti samotnému zavedení jednodenních voleb není ve sněmovně, zdá se, příliš silný odpor z žádné ze stran, napříč opozicí i vládní koalicí se ozývají otázky, proč by se mělo k volbám chodit zrovna v pátek. Kromě ztížení života „chatařů“ existují podle politiků a odborníků i další rizika. A možná překvapivě to není volební účast.
Volby by se mohly od roku 2026 konat jen v pátek od 07:00 do 22:00. Vládou schválený návrh ústavní novely a nový předpis o správě voleb teď zamíří do parlamentu. Ministerstvo vnitra v novele upozorňuje na to, že Česko je v Evropské unii posledním státem se dvěma volebními dny. Volební místnosti se nyní otevírají v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Podle nové úpravy by se volilo jen v pátek a celková doba hlasování by se prodloužila o hodinu.
Větší chybovost vyčerpaných komisí, problém volit pro některé profese, další ztráta výuky pro část žáků na školách či naopak víkendový problém pro „chataře“. Otázek nad návrhem, který se po letech vrací opět na stůl, je podle odborníků i politiků více, v konečném důsledku jde však podle nich spíše o „standard“. „Volby v jednom dni jsou určitě obvyklejší. Je to dobrá myšlenka, ale pouze tehdy, pokud bude doprovozena i adekvátní navazující infrastrukturou – například opravdu snadným vydáváním voličských průkazů nebo organizací práce volebních komisí, která zabrání frontám před volebními místnostmi,“ uvedl pro deník Echo24 politolog z Institutu SYRI Roman Chytilek.
Podle něj takové riziko hrozí, pokud se vše zkoncentruje do jednoho dne, aniž by podobně jako v řadě evropských zemí existovala možnost volby v předstihu, tedy například diskutované korespondenční volby. „Jako problém vidím, pokud se bude sčítat hned po skončení voleb. Máme jednu z nejsložitějších úprav v oblasti preferenčního hlasování a nutit toto komise sčítat hned po náročné mnohahodinové denní směně povede k větší chybovosti,“ dodal Roman Chytilek.
Podle něj ani dalších odborníků naopak nejsou třeba obavy z dramaticky nižší volební účasti. Podle sociologa a šéfa agentury STEM Martina Buchtíka může mít změna vliv na první volby, pak si ale lidé rychle zvyknou. Jednodenní volby však podle něj budou problematické pro lidi pracující ve směnném provozu či 24hodinových službách. „Výběr pátku mi přijde velmi rozumný. Pátek je den, kdy všechny potenciální voličské skupiny mají zhruba podobnou šanci přijít,“ míní politolog Tomáš Lebeda. Pátek je podle něj dobrou volbou i s ohledem na sčítání hlasů, které po volbách následuje. To je během víkendové noci komfortnější, než by bylo během noci mezi pracovními dny.
Naopak není podle politologů nejlepší cestou určit volební den o víkendu. Podle Buchtíka by „volby v sobotu nebo v neděli mohly představovat jistý typ bariéry pro lidi, kteří jsou více mobilní, častěji odjíždí na víkend pryč. Typicky to jsou vysokopříjmové rodiny, rodiny s dětmi a lidé, kteří mají k dispozici další nemovitost.“
Volební pátek, nebo neděle?
Přesně taková debata však zjevně sněmovnu čeká. Prosazovat místo pátku volební neděli chce totiž opoziční hnutí ANO. Podle místopředsedy hnutí Radka Vondráčka jde ve změně také o omezení komfortu voličů. Je otázkou, zda je nezbytná a krokem správným směrem. Nejde však jen o hnutí ANO. „Pokud se nepletu, asi dvě třetiny zemí Evropy mají neděli. My jsme to v KDU-ČSL prosazovali (v minulém volebním období), ale zůstali jsme v tom sami a respektovali jsme názor většiny. V návrhu je pátek, my jsme připraveni debatovat i o neděli. Má to jednu praktickou souvislost – zhruba třetina volebních místností v ČR je ve školách. Pátek tedy bude pro část škol znamenat organizační problém,“ řekl deníku Echo24 šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný. I pátek však vidí jako možnost a argument „chatařů“ podle něj v obou případech padá. „Upřímně řečeno, kdo chce odvolit, tak to stihne, než odjede,“ dodal Marek Výborný.
Některá rizika vidí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, podle něj je však potřeba udělat pořádek v organizaci voleb i přesto nutné. A jednodenní volby vidí jako evropský standard, který je bezpečnější, jelikož volební urny nezůstávají v noci bez dozoru. „Na co je potřeba dát si pozor je, že v celé řadě demokratických států jsou ty volby ve svátek nebo o víkendu, kdy lidé mají celý den volno, zatímco vláda navrhuje, aby to bylo v pátek, od rána do večera, kdy jsou většinu času lidé v práci. Také je třeba, aby to zvládly okrskové volební komise. Ty musí být na tom místě nepřetržitě, jak je to teď navržené, což je dost náročné a ti lidé dělají zodpovědnou práci,“ řekl deníku Echo24 Jakub Michálek.
Podle Pirátů je také třeba umožnit korespondenční hlasování, které by v případě časových problémů s jednodenním hlasováním umožnilo lidem volit s předstihem, Michálek to ale nevidí jako důvod, proč nyní brzdit navrhovanou novelu, jako důležité vidí udělat pořádek v organizaci voleb. „Nevidím to jenom jako občan, ale i jako člověk, který se pohybuje v aktivním životě uvnitř politické strany, že stav, kdy máme na každé volby úplně jiná pravidla a liší se to úplně zbytečně a vytváří to chaos, je pro politicky aktivní lidi zbytečnou zátěží a je třeba to zjednodušit,“ řekl deníku Echo24 Michálek s tím, že však očekává debatu o konečném nastavení.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu po jednání vlády řekl, že pátek vybral jeho úřad po velké diskusi. „Shodli jsme se, že je vhodným dnem, ale čekáme velkou kreativitu a diskusi ve Sněmovně a Senátu, mnozí zákonodárci určitě přijdou s jiným nápadem,“ uvedl. Po dlouhé diskusi za uvedeným návrhem stojí, patnáctihodinový prostor podle něj poskytuje dost času k hlasování i lidem, kteří v pátek pracují.
Podle předlohy ministerstva vnitra by také měly volby do Senátu, do zastupitelstev krajů a obcí dostat pevný termín v prvním celém říjnovém týdnu. Změnit by se mohla i pravidla pro tvorbu volebních okrsků, vzniknout by měl nový informační systém správy voleb. Voliči by také měli dostat možnost požádat o voličský průkaz elektronicky na kterémkoli obecním úřadě. Dnes je nutné žádat výlučně tam, kde má volič trvalý pobyt.