Krize v ukrajinské zbrojní agentuře může ohrozit pomoc Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Klíčová ukrajinská agentura pro zbrojní zakázky, disponující rozpočtem přes 7 miliard dolarů, je již týden paralyzována kvůli sporu o její vedení. Situace hrozí podkopáním mezinárodní podpory Ukrajině v kritickém období, píše The Washington Post. Napětí eskalovalo poté, co ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že neprodlouží smlouvu současné ředitelce agentury Marině Bezrukové kvůli „neuspokojivým výsledkům“. Toto rozhodnutí však odporuje stanovisku dozorčí rady agentury, která jednomyslně hlasovala pro její setrvání ve funkci.
Bezruková, protikorupční aktivisté i někteří poslanci Umerovův krok označují za zneužití pravomocí a varují, že by mohl oslabit samotné protikorupční mechanismy, které měla agentura posílit. Situace již vedla k výzvám k Umerovově rezignaci. Krize přichází v době, kdy podpora Ukrajiny ze strany USA zůstává nejistá, zvláště s ohledem na možné změny v přístupu administrativy Donalda Trumpa. Republikáni v USA již dříve obviňovali Kyjev z korupce a jakékoli podezření na skandál v ukrajinském obranném sektoru by mohlo tyto obavy přiživit, tvrdí Washington Post.
„Načasování je odporné,“ uvedla Darja Kalenjuková, výkonná ředitelka ukrajinského Centra pro boj s korupcí, která podala podnět k vyšetřování na Národní protikorupční úřad. Úřad zahájil šetření ohledně Umerovovy pravomoci zvrátit rozhodnutí dozorčí rady, kterou sám vytvořil koncem minulého roku.
Nejasnosti kolem vedení agentury znepokojují podle serveru především evropské spojence Ukrajiny, kteří s ní úzce spolupracovali. Ti nyní nevědí, kdo má v agentuře rozhodující slovo. Bezruková odmítla opustit svou pozici a dál pracuje z kanceláře agentury. Ve svém otevřeném dopise prezidentu Volodymyru Zelenskému označila situaci za „úmyslnou destrukci instituce v rozporu se zákony i mezinárodními závazky Ukrajiny“. Zelenskyj se k celé kauze zatím nevyjádřil.
Skupina sedmi největších světových ekonomik (G7), klíčový partner Ukrajiny, v pondělním prohlášení vyzvala k rychlému vyřešení situace. „Je důležité zajistit kontinuitu obranných nákupů v souladu se zásadami dobré správy a doporučeními NATO, aby byla zachována důvěra veřejnosti i mezinárodních partnerů,“ uvedli představitelé G7.
Nejde přitom o první pokus Umerova odvolat Bezrukovou. Již loni chtěl její agenturu sloučit s jinou, která se stará o nevojenské zásoby, a následně ji odvolat. NATO tento krok nedoporučilo, což vedlo k vytvoření dozorčích rad pro obě agentury místo plánované fúze. Zvláště pro evropské partnery byla agentura důvěryhodným prostředníkem pro podporu ukrajinského obranného průmyslu. V letošním roce mělo přes agenturu proudit z evropských států přibližně jedna miliarda dolarů. Agentura měla koordinovat výběr zbrojních kontraktů a následně spravovat přidělené finanční prostředky.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.