Trump opustil spojence, Evropa musí reagovat, shodují se lídři koalice a Pirátů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lídři vládní koalice a Pirátů hodnotí zprávy o rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit americkou vojenskou pomoc Ruskem napadené Ukrajině jako ústupek agresorovi, opuštění spojence či hození země přes palubu. Ve vyjádření na síti X se shodli na potřebě okamžité reakce Evropy, protože jen tak je podle nich možné zajistit bezpečnost nejen Ukrajině, ale i sobě.
„Hlavní díl odpovědnosti tak teď přebíráme my, Evropané. Je v našem zájmu, aby Rusko na Ukrajině neuspělo, aby se ruská přítomnost neposunula blíž k našim hranicím a aby se neopakoval scénář, kdy o osudu nějaké země rozhodují bez její účasti velmoci,“ uvedl na síti X vicepremiér a předseda Starostů Vít Rakušan.
Donald Trump hodil Ukrajinu přes palubu. Rozhodnutím ukončit vojenskou podporu napadené zemi vyvinul tlak na oběť místo na agresora, i když víme, že on tyhle pojmy libovolně zaměňuje.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) March 4, 2025
Hlavní díl odpovědnosti tak teď přebíráme my, Evropané. Je v našem zájmu, aby Rusko na Ukrajině…
Podle předsedkyně Sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dává Trump na stejnou úroveň oběť a agresora a pozastavením vojenské pomoci Ukrajině usnadňuje další postup ruských jednotek. „Proč by měl zločinec Putin přestávat ve vraždění, když mu USA samy odzbrojují bránící se zemi? Cynická a nebezpečná kapitulace před zlem,“ konstatovala.
Donald Trump dává na stejnou úroveň oběť a agresora a pozastavením vojenské pomoci Ukrajině jen usnadňuje další postup ruských jednotek. Proč by měl zločinec Putin přestávat ve vraždění, když mu USA samy odzbrojují bránící se zemi?
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) March 4, 2025
Cynická a nebezpečná kapitulace před zlem.
Místopředseda dolní parlamentní komory Jan Bartošek (KDU-ČSL) připomenul českou historii. „Srazit dlouholeté spojence na kolena a dělat ústupky agresorovi. Tyhle ‚geniální politické šachy‘ známe z naší historie z roku 1938. Jak to skončilo, doufám každý ví,“ napsal. V září 1938 se v Mnichově dohodla Velká Británie, Francie, Itálie a nacistické Německo na postoupení pohraničních území Československa Německu. Rusko podle Bartoška nemá v plánu zastavit se na Ukrajině. „Evropa musí umět sama zajistit vlastní bezpečnost,“ dodal.
Předseda Pirátů Zdeněk Hřib považuje rozhodnutí za nebezpečnou chybu. „Evropa musí být jednotná a urychleně najít řešení, jak Ameriku v pomoci zastoupit. Musíme nastavit nově svou bezpečnostní politiku tak, aby se Evropané mohli cítit bezpečně bez ohledu na to, co dalšího zazní v Bílém domě. Českou vládu vyzývám, aby dala na stůl jasný plán, jak zvýší rozpočet na obranu naší země a do čeho bude peníze investovat,“ uvedl. Jeho předchůdce v čele strany Ivan Bartoš zmínil, že nestačí jen skloňovat procenta rozpočtu. „Je nutné jasně říct, co je důležité pro ČR a co pro Evropu jako celek. To musí vést ke strategickým investicím do obranných technologií, podpory domácího průmyslu a navýšení výrobních kapacit. Konkurenceschopnost má bohužel dnes i tento rozměr – umět se bránit, zastrašit případného agresora, vyhrávat v informační válce v kyberprostoru,“ řekl.
Trump nařídil přerušit americkou vojenskou pomoc Ukrajině v pondělí podle agentury Bloomberg a televize Fox News. Učinil tak po páteční roztržce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, po níž v Bílém domě sešlo z očekávaného podpisu smlouvy o využívání ukrajinských nerostných surovin Spojenými státy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.