„Falešná ohleduplnost.“ Úřady v Drážďanech odstranily sochu nahé ženy před ubytovnou pro migranty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Občané saských Drážďan si všimli nápadné změny, která se odehrála před místním azylovým domem pro uprchlíky. Přes 40 let totiž před budovou postavenou v dobách NDR stála socha „Hříšnice“, zobrazující nahou ženu. Tu už ale před domem nenajdete, poněvadž během letní rekonstrukce domu zmizela a zůstal po ní jen otisk na betonové dlažbě. Údajně zabírala místo. Informoval o tom deník Bild.
Kancelářská budova z dob NDR byla sídlem bývalého kombinátu mikroelektroniky Robotron. Od roku 1976 stála před domem bronzová plastika ležícího ženského aktu. Autorem díla je sochař Horst Brühmann (1942-2014). Kopie se nacházejí mimo jiné ve městě Bauhausu Dessau, Halle-Neustadtu a Berlíně. Během rekonstrukce se však děly zvláštní věci.
Sprecherin der Stadt: „Die ‚Sinnende‘ hat ihren angestammten Platz vor der einstigen Cityherberge verlassen und sinnt jetzt im Innenhof des großen Bürokomplexes.“ https://t.co/XvT6VhzHuB pic.twitter.com/NuZdxVOFe1
— Der Westgotenkönig Egica⁴². (@DerEgica) September 5, 2023
V létě ze vstupního prostoru náhle beze stopy zmizela zmíněná socha. Na dotaz deníku Bild mluvčí města uvedla, že socha „Sinnende“ opustila své tradiční místo a nyní rozjímá na vnitřním nádvoří velkého kancelářského komplexu. Úřady chtěly jednoduše vytvořit větší prostor u vstupu do budovy, kde socha stála. O tomto líčení však panují značné pochybnosti.
Ještě v březnu se totiž drážďanská radnice rozhodla budovu pronajmout jako azylové ubytování. Zpočátku pro 140 obyvatel, od roku 2024 pro 280 migrantů. Koncem tohoto týdne se do panelového domu v centru Drážďan nastěhuje prvních 140 migrantů. Správa saského hlavního města pronajala bývalou ubytovnu na deset let jako ubytovnu pro migranty. „Ubytováváme zde pouze muže – z Afghánistánu, Sýrie a Venezuely,“ říká starosta drážďanské zelené budovy Stephan Kühn. Město platí majiteli nájemné ve výši 36 000 eur měsíčně – po dobu deseti let.
Holger Zastrow, šéf frakce FDP v drážďanské městské radě, je přesvědčen, že nahá žena před novým azylovým domem musela ustoupit kvůli budoucím obyvatelům. „Případ předvídavé a falešné ohleduplnosti! Umění je zde kvůli předpokládané citlivosti vykázáno z veřejného prostoru na dvorek,“ uvedl Zastrow. „To je nepřijatelné. Vyzývám vedení města, aby sochu vrátilo na původní místo,“ pokračoval Zastrow a ohlásil odpor v drážďanské městské radě.