Influencerku uškrtil vlastní otec. Za vraždu dostal jen 6 měsíců vězení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Známou iráckou influencerku a youtuberku Tibu al-Aliovou uškrtil ve spánku její vlastní otec Tayyip al-Ali, který nesouhlasil s jejím odchodem do Turecka a sňatkem se snoubencem ze Sýrie. Internetová hvězda, která se proslavila skrze lifestylová a zábavná videa ze svého života, se přestěhovala z Iráku do Istanbulu společně se svým snoubencem. Tiba se vrátila po několika měsících navštívit rodiče v rodném městě Diwaniyi, kde se dostala do sporu a hádka vyvrcholila její smrtí. Otec se později sám přihlásil na policii a jelikož se jednalo o „vraždu ze cti“, dostal zkrácený trest odnětí svobody na šest měsíců, píše zpravodajský server BBC. To vyvolalo rozsáhlé protesty a krátce po Tibyně smrti vyšly do ulic stovky iráckých žen protestujících za lepší práva.
Mladá, energická a temperamentní youtuberka měla desítky tisíc odběratelů a youtubový kanál provozovala od roku 2017, kdy se přestěhovala do Istanbulu. Podle serveru BBC její otec nesouhlasil s jejím přestěhováním do Turecka a plánovým sňatkem s mužem syrského původu. To nakonec vyvrcholilo rodinnou hádkou a tím, že otec uškrtil svoji vlastní dceru ve spánku.
Podle kriminalistů vražda „nebyla plánovaná“ a otec se později sám přihlásil na policii. Soud mu následně uložil zkrácený trest – a to sice šest měsíců odnětí svobody. V důsledku vraždy internetové hvězdy vyšly do ulic stovky žen, které protestovaly proti legislativě zaobírající se „vraždou ze cti“.
Irácký trestní zákoník považuje „čest“ za polehčující okolnost v rámci násilných trestných činů spáchaných na rodinných příslušnících. Zákoník umožňuje zmírnění trestů pro „vraždu ze cti“ s odvoláním na důvody jako je „provokace“ nebo „čestný úmysl.“ V iráckém zákoníku je také právo na „trestání ženy jejím manželem“ nebo zákon uvádějící, že „každý, kdo překvapí svou manželku při cizoložství nebo najde některou ze svých žen v posteli s milencem, a v afektu ženu zabije nebo jí způsobí trvalé postižení, tak je potrestán odnětím svobody až na tři roky.“
Mluvčí iráckého ministerstva vnitra Saad Maan pro BBC potvrdil, že se stal trestný čin. „Z hlediska práva se jedná o trestný čin, ale z jiného hlediska jde o vraždu ze cti,“ uvedl Maan. Podle vyšetřovatelů se Tiba s otcem během pobytu často hádala a den před vraždou u nich doma zasahovala policie.
„Bezpečnostní složky se případem zabývaly s tou nejvyšší profesionalitou. Zahájily předběžné a soudní vyšetřování, shromáždily všechny důkazy a předaly spis justici, aby vynesla rozsudek,“ doplnil Maan podle serveru BBC. Aktivistka za ženská práva Leyla Husseinová prohlásila, že podobné vraždy mají často kořeny v misogynii a touze kontrolovat ženská těla a chování.
„Používání termínu ‚vražda ze cti‘ může být pro oběti a jejich rodiny škodlivé. Posiluje to myšlenku, že jsou za svou smrt nějakým způsobem zodpovědné a že si ji zavinily samy tím, že udělaly něco špatného nebo hanebného,“ uvedla Husseinová. To potvrzuje analýza OSN, která tvrdí, že v rámci „vražd ze cti“ zemře ročně až kolem 5 000 žen a dívek.