Pavel: Rusko je v současnosti nejvýznamnější hrozbou pro evropskou bezpečnost
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko je v současnosti nejvýznamnější a bezprostřední hrozbou pro evropskou bezpečnost a pro spojence v Severoatlantické alianci. Při přednášce na škole NATO Defense College v Římě to dnes řekl český prezident Petr Pavel. Režim ruského prezidenta Vladimira Putina podle něj otevřeně deklaruje, že bojuje proti kolektivnímu Západu.
Ruské imperiální ambice by podle Pavla neměly limity, pokud by tyto limity nebyly stanoveny. "Pokud mu to bude dovoleno, Rusko se nebude zdráhat vzít si regiony bývalého východního bloku," poznamenal. Země, které stále nejsou členy Evropské unie a NATO, podle něj čelí velkému riziku. "Proto je velmi důležité podporovat státy jako je Moldavsko, Gruzie či Bosna a Hercegovina," řekl.
Rusko přineslo dalekosáhlý vojenský konflikt do Evropy, způsobilo na Ukrajině obrovské lidské utrpení a destrukci, uvedl prezident. "Rusko, stálý člen Rady bezpečnosti OSN, si osvojilo imperialistické, vražedné tažení proti suverénní zemi a páchá válečné zločiny rozměrů, které nebyly v Evropě k vidění v posledních 80 letech s výjimkou masakru ve Srebrenici," řekl Pavel.
Zopakoval, že Ukrajina musí být nadále podporována politicky, ekonomicky, humanitárně i vojensky. Na tom se podle svých dřívějších slov dnes shodl i při jednání s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérkou Giorgiou Meloniovou. Politici mají podle Pavla také velkou zodpovědnost z hlediska strategické komunikace. "Osobně doma opakovaně vysvětluji, že na Ukrajině je v sázce naše vlastní bezpečnost," konstatoval.
"Přirozeně ne každý takový pohled sdílí. Během mého krátkého prezidentského období jsem měl možnost hovořit s některými lídry, jejichž pohled na Rusko byl celkem odlišný. Mojí ambicí není je soudit, ale naslouchat a vysvětlovat, jak současný vývoj souvisí s historickou zkušeností naší země," poznamenal.
"Pokud by Rusko těžilo ze své agrese, jeho chuť by vzrostla. Navíc by to mohlo inspirovat další země k použití vojenské síly v honbě za svými zájmy," dodal Pavel.