„K jednání o míru dojde do konce roku,“ myslí si Kissinger o válce na Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký diplomat a bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger se nechal slyšet, že podle jeho názoru se válka na Ukrajině blíží bodu zlomu a do konce roku očekává mírová jednání mezi bojujícími stranami. Klíčovou roli hraje diplomatické zapojení Číny, uvedl podle týdeníku Newsweek.
„Teď, když se do věci zapojila Čína, dojde podle mého názoru k posunu do konce roku,“ řekl. „Budeme hovořit o vyjednávacích procesech a dokonce i o skutečných jednáních.“ Kissinger se takto vyslovil v interview v televizi CBS News.
Rusko a Ukrajina spolu jednali o míru v prvních měsících války, poté z vyjednávání ale sešlo. Rusové začali po míru opět volat poté, co nelegálně „anektovali“ části čtyř ukrajinských oblastí a jejich válečné mašinérii začal docházet po řadě porážek dech.
Peking se zdánlivě pokusil obnovit rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou prostřednictvím dvanáctibodového stanoviska zveřejněného v den výročí invaze. Vedle výzvy k příměří by čínský plán ponechal ruské jednotky na okupovaných územích Ukrajiny a ukončil by veškeré sankce, které neschválí Rada bezpečnosti OSN, jejímž členem s právem veta je Rusko. Čínský prezident Si Ťin-pching byl za tento návrh opakovaně kritizován mezinárodním společenstvím.
V dubnu ale Si telefonicky poprvé mluvil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zelenskyj rozhovor označil za „dlouhý a smysluplný“.
Problém tak představuje osoba ruského prezidenta Vladimira Putina. Z ukrajinské strany zaznělo, že odmítá jednat s válečným zločincem, na kterého byl v březnu tohoto roku vydán Mezinárodním trestním soudem zatykač. Organizace ho viní z toho, že podepsal dekret, který vedl k únosům ukrajinských dětí do Ruska.