Je den slabé vůle. Dnes se lidé nejčastěji vzdávají svých předsevzetí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přelom roku představuje již tradiční příležitost, kdy si lidé dávají novoroční předsevzetí. Ta jim ale většinou dlouho nevydrží. Podle průzkumu celosvětové sociální sítě sportovců Strava se jich nejčastěji vzdávají druhý lednový pátek. V anglofonním světě se tento den nazývá Quitters Day, v češtině dostal název Den slabé vůle. Jeho připomínání má ale také za cíl podporovat všechny, kteří selhali ve svých předsevzetích, a pomoci jim zkusit to znovu a nakonec uspět.
Síť Strava provedla v roce 2019 rozsáhlý průzkum na základě analýzy více než 31,5 milionu z celkem asi 800 milionů zaznamenaných aktivit. Z ní vyplynulo, že právě druhý lednový pátek začíná motivace k dodržování novoročních předsevzetí u lidí mizet. Toto datum uvedlo asi 80 procent dotazovaných. Podle jiných studií však trvá v průměru až 66 dní, než se nové chování na základě novoročních předsevzetí zautomatizuje.
A právě porozumění mechanismu fungování lidské psychiky v této věci může napomoci k lepším výsledkům v dodržování těchto předsevzetí. Odborníci a instituce mohou pomoci lidem stanovovat si dosažitelnější cíle, a rovněž vybudovat podpůrnou motivační síť. Tato opatření by mohla zlepšit celkovou bilanci dodržování předsevzetí a učinit ze Dne slabé vůle jakýsi odrazový můstek.
K nejčastějším předsevzetím patří cvičení, hubnutí a lepší strava. Podle výzkumu společnosti na průzkum trhu ComRes chtělo 38 procent dotázaných více cvičit, 33 procent zhubnout a 32 procent jíst zdravěji.
Mezi další častá předsevzetí patří například i omezení kouření. V České republice je stále kolem 2 milionů dospělých kuřáků. V cigaretovém kouři se nachází více než šest tisíc chemických látek, z nichž přibližně sto bylo prokázáno jako škodlivých. Více než nikotin je škodlivý kouř, který vzniká při hoření tabáku. Podle psychologů je skoncovat s kouřením a nikotinem úplně, pokud je ale takové rozhodnutí pro někoho náročné, odborníci doporučují přejít k bezdýmným alternativám. Produkty jako e-cigarety, zařízení na nahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky jsou stále návykové, jsou ale mnohem lepší alternativou, než je pokračování v kouření klasických cigaret a mohou být kompromisem k jinak velmi těžce zdolatelnému cíli.
Tradice novoročních předsevzetí má dlouhou historii. Začala už před víc jak čtyřmi tisíci lety u starých Babylóňanů, ačkoliv pro ně rok nezačínal v lednu, ale až v polovině března, kolem jarní rovnodennosti. Podle historiků stálo tehdy v čele seznamu novoročních předsevzetí vrátit sousedovi zrezavělé hrábě, a poté časově neurčené předsevzetí splatit dluhy.
A tato tradice má také náboženský původ – staří Římané začínali rok učiněním slibů svému bohovi Janusovi, který byl v římské mytologii bohem dveří, začátků a konců, a v moderní kultuře je po něm pojmenován měsíc leden (Januar). V dnešní době je zase pro mnoho křesťanů novoroční předsevzetí součástí přípravy na další rok, společně s modlitbou. K předsevzetím na začátku roku častěji sahají lidé v západních zemích, tento fenomén se ale vyskytuje i v zemích východních.
Asi dvě třetiny lidí podle jiného průzkumu opustí svá novoroční předsevzetí zhruba do měsíce. A to hlavně proto, že bývají příliš ambiciózní. Lidé si je většinou stanovují s vysokou motivací, která ale v průběhu času začíná slábnout. Doporučuje se proto stanovovat si drobnější krátkodobé, středně dobré a dlouhodobé cíle, namísto jednoho velkého nerealistického. K lepším výsledkům taky vede, spojit se s někým dalším, a vzájemně se podporovat.
V České republice se vlivem novoročních předsevzetí v lednu pravidelně zvyšuje návštěvnost posiloven a fitness center. U levnějších až o 200 procent, u dražších až o polovinu. V únoru už předsevzetí ale drží jen polovina lidí, v březnu zhruba třetina. Důsledky nízkého množství pohybu Čechů stojí podle studie Eurobarometru z roku 2019 veřejné zdravotnictví kolem 30 miliard korun ročně.
Předsevzetí k novému roku si v ČR podle průzkumu firmy Naturhouse, který zpracovala agentura Rondo Data, dává asi 42 procent Čechů, nejčastěji chtějí zhubnout. Třetina ale přiznává, že jim odhodlání vydrží jen pár dní. „Novoroční předsevzetí často nevycházejí proto, že si člověk dává nereálné cíle, například zhubnu deset kilo za měsíc. Když si tentokrát zvolíte cíl, který je opravdu v mezích možností a budete mít silnou motivaci, mnohonásobně zvýšíte šanci na jeho dosažení,“ uvedla výživová poradkyně Naturhouse Věra Burešová.