Ukrajina se blíží k přelomové bitvě, soudí šéf ukrajinské rozvědky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina se blíží k přelomové bitvě, uvedl šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. V rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina řekl, že jediný způsob, jak ukončit válku, je obnovení hranic Ukrajiny na stav v roce 1991 – tedy i se čtyřmi okupovanými ukrajinskými oblastmi, které si nárokuje Rusko, a s anektovaným Krymským poloostrovem.
„Faktem je, že se všichni připravují (na protiofenzivu),“ uvedl Budanov. „Blížíme se k přelomové bitvě moderních dějin. To je fakt, všichni to víme,“ řekl bez upřesnění, kdy dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva začne. Odmítl také sdělit, v jakém směru či síle útok bude.
O ukrajinské protiofenzivě se hovoří v posledních měsících v souvislosti s další vlnou dodávek západních zbraní a těžké vojenské techniky. Podle pozorovatelů se čeká ještě na jaře. Kyjev dosud podnikl dvě velké útočné operace, a to loni na přelomu léta a podzimu, kdy vytlačil ruské jednotky v Chersonské oblasti za řeku Dněpr a osvobodil Cherson a dobyl zpět rozsáhlé území na severovýchodě země. Od té doby se ale boje soustředí zejména na východě země a ani jedna ze stran neohlásila významnější postup.
Velká očekávání a pozornost, která se k nové protiofenzivě vážou, podle Budanova částečně komplikují její provedení. Zároveň ale mají určitý vliv na vnímání konfliktu ruskou veřejností, řekl šéf vojenské rozvědky v rozhovoru. „Mají strach,“ uvedl.
„K ukončení války vede jenom jedna cesta – navrácení našich hranic k modelu z roku 1991. Ukončit tuhle válku bez vyřešení územních sporů je nemožné, nerealistické. Ukrajina se nikdy nevzdá části svého území,“ uvedl Budanov. Podle něj je možné, aby tohoto cíle Ukrajina dosáhla ještě letos.
Pro ukrajinské jednotky by to znamenalo vyhnat ruské vojáky z Luhanské a Doněcké oblasti na východě Ukrajiny a ze Záporožské a Chersonské oblasti na jihu země. Na Donbase se bojuje už od roku 2014, velkou část zmíněného okupovaného území ale Rusko obsadilo až po své loňské únorové invazi. Kyjev chce také zpátky získat Krymský poloostrov, jehož ruskou anexi z roku 2014 neuznává.