Zákon o Facebooku a Googlu zavedl prakticky mediální monopol, říká ministr Bartoš
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mediálním vydavatelům měl přinést silnější postavení vůči provozovatelům platforem jako Facebook nebo Google, v realitě však spíše uškodil jak vydavatelům, tak čtenářům. Vládní novela autorského zákona počítala s tím, že internetoví giganti budou muset médiím platit za články, nebo by je čekala pokuta. Ti ale v České republice raději omezili některé své služby jako náhledy článků, což mělo za následek nižší čtenost zpravodajských webů. Legislativa se teď poněkud nečekaně dočkala kritiky přímo od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), který z výsledné podoby zákona obvinil koaličního partnera. Úřady tvrdí, že situaci monitorují.
Podle nové legislativy měli provozovatelé platforem vydavatelům platit licenční poplatky za využívání jejich článků. V opačném případě by provozovatelům hrozila pokuta buď půl milionu korun, nebo až 1 procento z globálního obratu. To kritici označovali za problematickou část zákona. Firmy jako Facebook nebo Google proto raději v České republice omezily některé své služby, což poměrně oslabilo tuzemské vydavatele.
Přílepek STAN
„Tenhle gold plating byl přílepek STAN od poslance Laciny a nemá v zemích EU obdoby. Mělo to neskutečnou tlačku i od okolí premiéra. Po celou dobu jsem se to snažil zvrátit a měl mnoho politických jednání, neboť bylo jasný, co Google a FB v ČR udělají,“ prohlásil Bartoš.
Čeští vydavatelé se už dříve ozvali s tím, že je novela poškozuje. Asociace online vydavatelů to ohlásila ve společném otevřeném dopisu s partnerskou evropskou organizací News Media Europe. „V nedávné době způsobila implementace evropské směrnice o autorských právech, která měla vydavatelům přinést příjmy za sdílení autorsky chráněného obsahu online, v České republice pravý opak. Vzhledem k tomu, že online platformy omezily své služby, aby se vyhnuly sdílení příjmů s vydavateli, dostávají zpravodajská média další ránu, která ohrožuje jejich samotnou existenci,“ uvedla asociace a současně vyzvala premiéra Petra Fialu k jednání.
Česká vydavatelství pak v anketě serveru Lupa.cz uvedla, že omezení funkcí se projevilo na čtenosti jejich webů. „Ta data tím určitě ovlivněna jsou, zvláště u velkých zpravodajských serverů. U Googlu může jít o to, že všechna média mají stejnou pozici, ale když se člověk podívá na to, co se sdílí na Facebooku, objevují se tam i jiné příspěvky než články zpravodajských webů. Konkurence je tam daleko větší a bude důležité to dále sledovat,“ řekl deníku Echo24 šéfredaktor Lupy David Slížek.
Bartoš má za to, že zákon je nastavený špatně, podle něj by ale měl o nápravu usilovat primárně Lacina a další. „To by ten tlak musel jít od těch, co si to vydupali. To, že obě dvě platformy k tomu přistoupí tak, jak se stalo, bylo zřejmé, i když k oběma gatekeeperům necítím nejmenší sentiment,“ sdělil redakci.
„Je správné položit si otázku Cui Bonno? Jinak je případná změna stejně bez šance. Úprava poškodila malé vydavatele, některým nechala prakticky monopolní informační postavení v rámci České republiky a navíc vedla ještě k větší bulvarizaci titulků,“ dodává Bartoš.
Podívám se na to, říká poslanec
Novela autorského zákona vstoupila v účinnost na začátku letošního roku. Zaštiťovalo ji ministerstvo kultury a prosadit mu ji pomohl právě poslanec a místopředseda STAN Jan Lacina.
Ten teď na dotaz redakce uvedl, že se na věc v budoucnu podívá. „Omlouvám se, teď se k twítu Ivana Bartoše vyjadřovat nechci. Až skončí dovolené, podíváme se do přesných dat a analytiky a pak má smysl k tomu něco říkat,“ sdělil Lacina.
Ministerstvo kultury, které zákon zaštiťovalo, tvrdí, že rozhodnutí bylo především na Poslanecké sněmovně. „Tato úprava byla poslaneckým pozměňovacím návrhem doplněna o několik dalších prvků, prostřednictvím nichž je nastaven podrobnější rámec pro jednání soukromoprávních subjektů (vydavatelů a digitálních platforem) s primárním cílem nalezení dohody mezi nimi. Byť tento poslanecký návrh vyvolal v Parlamentu i mezi zúčastněnými subjekty velké diskuze, byl nakonec přijat,“ uvedla mluvčí resortu Ivana Awwadová.
Ministerstvo podle ní situaci monitoruje. „Upozorňujeme, že rozhodnutí některých digitálních platforem omezit část svých služeb je obchodním rozhodnutím těchto společností, novela žádnou takovou povinnost digitálním platformám neukládá. Ministerstvo též opakovaně zdůrazňuje, že často debatovaná pokuta ve výši 1 % celosvětového obratu, kterou je možno uložit digitální platformě při porušení jejích zákonných povinností, je horní hranicí pokuty,“ uvádí Awwadová.