Kosmická mise Virgin Orbit selhala. Satelity ze západní Evropy nedosáhly oběžné dráhy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
První vyslání družic ze západní Evropy bylo patrně neúspěšné. Raketa dnes vypuštěná speciálně upraveným Boeingem 747 společnosti Virgin Orbit, který odstartoval z letiště u města Newquay v britském Cornwallu, kvůli "anomálii" nedosáhla oběžné dráhy. Na twitteru o tom informoval Virgin Orbit.
"Zdá se, že nám anomálie zabránila v dosažení oběžné dráhy. Vyhodnocujeme informace," napsala firma na sociální síti. "Odstraňujeme předchozí tweet o dosažení oběžné dráhy. O další informace se podělíme, jakmile to bude možné," dodala.
We appear to have an anomaly that has prevented us from reaching orbit. We are evaluating the information.
— Virgin Orbit (@VirginOrbit) January 9, 2023
Upravený letoun vypustil raketu LauncherOne nesoucí devět satelitů dnes po půlnoci SEČ ve výšce zhruba 10.700 metrů raketu. Stroj odstartoval před půlnocí SEČ s raketou přichycenou pod křídlem a poté se vznesl nad Atlantický oceán.
First UK launch is on.
— UK Space Agency (@spacegovuk) January 6, 2023
Launch window opens Monday 9 January. ✈️🛰️#LaunchUK | #CountdownToCornwall | @VirginOrbit | @SpaceCornwall pic.twitter.com/rRJPwUHJls
Vzletu stroje nazvaného Cosmic Girl přihlíželo kolem 2000 lidí. Boeing raketu vypustil přibližně po hodině letu. Letadlo se posléze vrátilo na dráhu v Newquay.
Takzvaný horizontální start nosné rakety katapultoval letovisko v jihozápadní Anglii, které má 20.000 obyvatel a proslulo díky spolehlivým vlnám Atlantiku, do centra pozornosti jako možné západoevropské centrum pro vypouštění malých družic.
Společnost Virgin Orbit, jejímž spoluvlastníkem je britský miliardář Richard Branson, uvedla, že při své první misi mimo základnu ve Spojených státech vynese na nižší oběžnou dráhu Země devět satelitů.