„Zlost stavebníků odnáší úřednice.“ Nový systém dělá velké problémy, Bartoš slibuje nápravu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ani po několika týdnech ostrého provozu neodstranilo ministerstvo pro místní rozvoj závažné chyby v informačním systému stavebního řízení – ISSŘ. Uvedl to starosta města Louny Milan Rychtařík (ANO), který se tak přidal k dalším představitelům měst, kteří podle jeho slov bojují se systémem, který není vyladěný na ostrý provoz. Ministr Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že nejzávažnější nedostatky se opravují co nejrychleji a chystají se i další vylepšení.
Všechny oslovené magistráty, které oslovila ČTK, mají stále problémy s novým informačním systémem stavebního řízení, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Ačkoliv funguje od 1. července, podle některých představitelů radnic zatím není vhodný pro používání v ostrém provozu. Úředníci ho označují za často nefunkční, neintuitivní, práce s ním je časově náročnější. Navíc jsou stále zavalení žádostmi podanými do konce června, tedy ještě podle starých pravidel.
Podle Rychtaříka dostal stavební úřad manuál, který obsahuje funkcionality, které v systému nejsou ani dostupné. Digitální stavební řízení podle něj trpí absencí těchto klíčových funkcí, které jsou klíčové pro správu a řízení stavebních projektů. „Na druhou stranu jsme zavaleni nabídkami drahých soukromých agentur, které nás chtějí v ISSŘ naučit pracovat. Budí to dojem dobře promyšleného byznys plánu,“ uvedl Rychtařík s tím, že „zlost a negativní emoce odnáší jeho kolegyně ze stavebního úřadu“, které musí opakovaně MMR upozorňovat na nefunkční systém.
Kritika zaznívá také třeba z Liberce. „Systém v současné době není připraven natolik, abychom byli schopni v něm pracovat,“ řekl vedoucí odboru stavebního úřadu v Liberci Miroslav Šimek. Podle něj jsou schopni v systému ISSŘ zatím jen rozdělit došlé žádosti k jednotlivým pracovníkům. „A tím naše účast v tomto systému skončila, protože v systému chybí ikony, které k práci potřebujeme,“ dodal.
„Co dříve trvalo dvě hodiny, dnes trvá i dva dny,“ řekla ČTK mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá. Úředníci podle ní stále odhalují nelogičnosti, systém je nenavádí k dalšímu postupu, kritizují i editaci dokumentů. „V dosud využívaném programu byly přednastaveny vzory dokumentů a nový jich nabízí jen minimum. Například zde není k dispozici vzor rozhodnutí o odložení. Také není možné vložit a ztotožnit větší skupiny účastníků řízení, musejí se vkládat postupně a jednotlivě,“ řekla mluvčí.
Bartoš: Problémy jsou, to nikdo nepopírá
Ministr Bartoš na sociální síti X uvedl, že obce, úředníci stavebních úřadů nebo dotčených orgánů jsou pro něj i MMR hlavně partneři. „Společně pracujeme na největší změně ve stavebním řízení od revoluce, posouváme ho tam, kde mělo být už dávno. Žádný podnět, kritika, žádost nezapadne. Jen různých organizací samospráv se v systému musí správně nastavit na 1400. Od prvního července nám přišlo velké množství e-mailů a telefonátů. Všem jednotlivě nemůžeme odpovědět okamžitě, všechny podněty se ale snažíme zohlednit a vyhovět podle priority,“ uvedl Bartoš.
Nejzávažnější nedostatky podle něj MMR odstraňuje tak rychle, jak je to možné a pak jsou funkcionality a zlepšení, které chce resort implementovat později. „Pracujeme na detailních manuálech pro úředníky s popisem různých typů řízení od A až po Z. Už jsme zahájili novou sérii školení v krajích, včera to bylo v Jihlavě. Denně komunikujeme s Prahou, Ostravou a dalšími velkými městy. Pracujeme postupně na požadavcích samospráv, snažíme se jim vyjít vstříc ohledně nastavení rolí úředníků v systému a tak dále,“ řekl Bartoš.
„Potíže s přechodem do nového režimu stavebního řízení jednoznačně jsou, nikdo to nepopírá,“ dodal ministr s tím, že stovky stavebních úřadů, tisíce počítačových stanic, systémy státní správy – to všechno se propojuje dohromady, aby stavební řízení odpovídalo 21. století. „Nový stavební zákon počítá s jinými postupy než ten starý, přináší nové prováděcí předpisy. Klade to na všechny obří nároky. Chci poděkovat všem úředníkům za jejich práci a trpělivost,“ dodal Bartoš.