Zaměstnanci BBC si stěžují, že jim stanice zakázala účast na pochodu proti antisemitismu v Londýně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zaměstnanci BBC údajně dostali pokyn, aby se o víkendu nezúčastnili pochodu proti antisemitismu v Londýně. Podle britského deníku The Times je nadcházející pochod Národní solidarity považován za příliš „kontroverzní“, než aby se ho mohli zúčastnit zaměstnanci stanice, a to i ti židovští. Informoval o tom server Fox News. BBC se odkazuje na své nejnovější regule. Nicméně dřívějším pochodům LGBTQ stanice nebránila.
Zaměstnanci BBC, včetně reportérů a vyššího vedení, tvrdili, že jim televize nedovolila se nadcházejícího shromáždění zúčastnit. Podle skupiny Campaign Against Antisemitism, která akci pořádá, se pochod „stane největší demonstrací podpory britských Židů od bitvy na Cable Street v roce 1936“.
Server informoval, že zaměstnancům BBC, kteří se chtěli zúčastnit propalestinských shromáždění, byla účast na nich rovněž zakázána. Podle zaměstnanců je rozhodnutí zakázat jim účast na shromáždění v souladu s pokyny BBC týkajícími se jakýchkoli „kontroverzních pochodů nebo demonstrací“.
Jak BBC informovala v roce 2020, stanice stanovila směrnice, podle nichž by zaměstnanci neměli „vyjadřovat osobní názor na otázky veřejné politiky, politiky nebo kontroverzních témat“, což se týkalo i účasti na shromážděních.
Nicméně v reakci na tehdejší snahu zaměstnanců o účast na různých pro-LGBTQ shromážděních generální ředitel BBC Tim Davie objasnil, že „není problém, aby se tito zaměstnanci účastnili komunitních akcí, které jsou jasně oslavné nebo vzpomínkové a neohrožují vnímání jejich nestrannosti“.
Několik zaměstnanců nesouhlasilo se standardem, který BBC uplatňuje na pochod proti antisemitismu, ve srovnání se standardem uplatňovaným na pochody LGBTQ nebo antirasistické pochody v minulosti.
Jeden z nich deníku Times řekl: „Rasismus je rasismus a něco, co by se nám všem mělo hnusit – ale zdá se, že ne, když jde o protižidovský rasismus. Pokud BBC věří, že rasismus je rasismus a není přijatelný v žádné podobě, pak by účast na shromáždění proti antisemitismu neměla být problémem.“
Mluvčí BBC poskytl deníku The Times prohlášení: „BBC je jasné, že antisemitismus je odporný. V souvislosti s pochody jsme vypracovali pokyny, které vysvětlují, že se na ně vztahují různé ohledy v závislosti na tom, co pro BBC děláte. Korporativně jsme nevydali žádné sdělení pro zaměstnance týkající se konkrétního pochodu o tomto víkendu, ale to neznamená, že mezi kolegy neproběhly diskuse, které by tyto pokyny zohlednily.“
Kampaň proti antisemitismu se také ohradila proti BBC a uvedla: „Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, pak je to pro BBC nehorázné omezení, které klade na své zaměstnance. Součástí problému, kterému britští Židé čelí, je, že se antisemitismus nějakým způsobem stal předmětem debaty dvou stran. BBC musí urychleně objasnit, na které straně stojí.“