Poslanci vážně řešili své „odtržení od reality“. Opozici se nepodařilo svrhnout vládu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Více než 25 hodin trvala ve sněmovně debata o důvěře vlády. Na jejím konci se opozici ani na druhý pokus nepodařilo svrhnout vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Proti vyslovení nedůvěry vládě hlasovali v noci na čtvrtek podle očekávání poslanci všech pěti koaličních stran, pro její vyslovení byli jen poslanci ANO a SPD. Kabinet Petra Fialy (ODS) bude vládnout dál. Debaty využili ministři k sáhodlouhým výčtům svých úspěchů. Jejich vystoupení opozice označila za „festival sebechvály.“ Obě strany se navzájem obviňovaly z „odtržení od reality“.
„Nemohu odhadnout, jak dlouho bude jednání trvat, ale jedno je jasné. Vláda zase získá důvěru, protože máme většinu v Poslanecké sněmovně,“ shrnul premiér Fiala ve středu odpoledne svůj odhad výsledku několikadenního maratonu jednání dolní komory o nedůvěře jeho kabinetu.
V reakci na kritiku opozice, že v úterý mluvili v podstatě jen zástupci vlády, Fiala řekl, že nic jiného nemohli poslanci hnutí ANO a SPD čekat. „Když už to opozice vyvolala, tak musí předpokládat, že vláda, která se snaží o věcnou a slušnou politiku, bude vysvětlovat a obhajovat, co udělala, co se nám povedlo a tak dále...“ řekl Fiala.
Dodal, že postup současných ministrů je odlišný od toho, jak na kritiku tehdejší opozice reagovali poslanci bývalé vlády Andreje Babiše. „Tam vždycky vystoupil pan bývalý premiér Babiš a ostatní mlčeli,“ řekl Fiala a zopakoval tvrzení řady koaličních poslanců, že jde o účelově vyvolané hlasování o nedůvěře, které má pomoci Babišovi v souvislosti s probíhajícími prezidentskými volbami. Fiala připomněl, že naposledy opozice vyvolala hlasování o nedůvěře před komunálními a senátními volbami.
Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) novinářům řekl, že mu připadá, jako kdyby ve sněmovně neseděli poslanci a ministři, kteří byli součástí předchozích dvou vlád. „My tady slýcháme výhrady kvůli věcem, za které nemůžeme, protože za ně byli zodpovědní právě tito lidé,“ řekl Bartoš. Zmínil například omikronovou vlnu koronaviru, energetickou krizi nebo pád společnosti Bohemia Energy.
„V krizi nikomu neroste životní úroveň. Vláda zde obhajuje své kroky, které byly v řadě věcí správné, naopak návrhy opozice na řešení inflační a energetické krize, vzpomeňme jejich snahu o inspiraci v Maďarsku, jsou zcela mimo,“ řekl Bartoš.
Festival sebechvály, nebo fiktivních příběhů?
„Nezaznívají žádné konkrétní návrhy, o kterých by se dalo diskutovat, je to kritika bez jakékoliv paměti z vlády minulé či předminulé, někteří kolegové diskutují férově, ale vychází z fiktivních a vykonstruovaných příběhů,“ dodal Bartoš. Fiala dodal, že vláda považuje vysvětlování svých kroků za důležitou věc. „My nepovažujeme parlament za žádnou žvanírnu, jsme si vědomi, že diskuse je třeba brát vážně. Chápu, že opozice je nervózní. Naše vláda dokázala za pouhý rok napravit spoustu chyb, kterých se dopustila předchozí vláda,“ dodal Fiala.
Zatímco Babiš šel místo jednání sněmovny navštívit i kostel Pražské Jezulátko, zastupující lídryně opozice Alena Schillerová označila vystoupení koaličních ministrů za „festival sebechvály.“ „Nestěžuji si. Ale už první den jednání o nedůvěře vlády ukázal, jak je vláda odtržená od reality. Festival sebechvály ministrů skončil v 19 hodin, kdy koalice umožnila reagovat i opozici. V tu chvíli se ale ministři sebrali a zmizeli. Tak přesně vnímá demokracii pětikoalice,“ uvedla Schillerová na twitteru.
Fialova vláda chce podle předsedy opozičního SPD Tomia Okamury zatáhnout Česko do války za každou cenu a bez souhlasu parlamentu. Současný kabinet chce podle něho zemi zničit nebo zadlužit. Okamura během sněmovní debaty opakovaně vyzýval k demisi.
„Tahle neschopná vláda se rozhodla naši zemi zničit naprosto a definitivně. Vzala si do hlavy, že nás zatáhne do války za každou cenu a i bez souhlasu parlamentu,“ prohlašoval předseda SPD.
Fialův kabinet je méně populární než protektorátní vláda, uvedl dále Okamura. Tato vláda podle něj kolaboravala s nacistickým režimem, protože musela, zatímco Fialova vláda spolupracuje s cizími mocnostmi, protože chce. Okamura obvinil vládu, že naprosto úmyslně ožebračuje zemi, parazituje na inflaci, čerpá extrémně rekordní příjmy z daně z přidané hodnoty. Ministra Jurečku označil za „ministra zdražování“. Šéf SPD také kritizoval kabinet za kroky v rámci EU. „V České republice kážete vodu a v Bruselu lejete víno po sudech,“ uvedl předseda SPD.