Výhružné maily dnes obdrželo přes 2500 škol. Policie chystá metodiku, co dělat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Školy v Česku stejně jako v předchozích dnech opět čelí výhrůžkám. Policie na síti X uvedla, že výhrůžný e-mail dnes obdrželo přes 2500 škol, závažnost hrozby je podle ní ale nadále velmi nízká. Ministerstvo školství (MŠMT) ve spolupráci s ministerstvem vnitra pro tyto případy připravilo pro školská zařízení metodiku, jak mají postupovat v případě výhrůžných zpráv. Ředitelům škol ji úřad zaslal v pondělí, uvedlo MŠMT na svém webu.
Výhrůžné e-maily dostávají české školy od minulého úterý. V dopisech jejich autor školám hrozil, že jsou zaminované, případně jim vyhrožoval výbuchem. S podobným problémem se potýkaly i školy na Slovensku. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pátek ČTK řekl, že jednou z vyšetřovacích verzí v souvislosti s výhrůžkami školám je i varianta, že je útok součástí hybridního působení z Ruska, nebo jiné země.
Dnes k tomu kriminalisté uvedli, že na případu intenzivně spolupracují se zahraničními kolegy. "A i odtud k nám plynou informace o tom, že relevance výhrůžek není vysoká. Tomuto i my podřizujeme naše opatření," doplnila policie.
Kvůli výhrůžkám vznikla minulý týden pracovní skupina, ve které mají zástupci ministerstev školství, vnitra, policie a zmocněnkyně pro lidská práva řešit aktuální problémy škol i žáků. Podle Rakušana se skupina poprvé sešla ve středu a ve čtvrtek vytvářela manuál pro školy, jak se v situaci zachovat.
Manuál obsahuje doporučení pro případy, že škola obdrží jak výhrůžný telefonát, tak i elektronickou výhrůžnou zprávu.