Macron podrazil spojenectví Evropy a USA, kritizuje Němcová. Zahradil jeho postoj oceňuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzský prezident Emmanuel Macron po návštěvě Číny v rozhovoru pro server Politico uvedl, že by Evropa měla snížit svou závislost na Spojených státech a vyhnout se zatažení do konfrontace mezi Čínou a USA kvůli Tchaj-wanu. Jeho slova se však nelíbila senátorce Miroslavě Němcové (ODS). Podle ní Macron podrazil klíčové spojenectví Evropy a USA. Opačný názor má europoslanec ODS Jan Zahradil, který dal francouzskému prezidentovi za pravdu.
Emmanuel Macron se o víkendu vrátil z čínského Pekingu, kde jednal prezidentem Si Ťin-pchingem. Po návštěvě francouzský prezident zdůraznil svou oblíbenou teorii „strategické autonomie“ pro Evropu, pravděpodobně vedenou Francií, aby se stala „třetí supervelmocí“.
Avec la Présidente Ursula von der Leyen à Pékin, nous avons porté ensemble, en Européens, une même vision.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) April 7, 2023
Ouvrir à nouveau le champ des possibles entre l’Europe et la Chine, c’est notre intérêt mutuel. pic.twitter.com/LEbMN4017y
„Velké riziko“, kterému Evropa čelí, je „zatažení do krizí, které nejsou naše,“ řekl francouzský prezident s odkazem na případné konfrontace mezi Čínou a USA kvůli Tchaj-wanu. Více jsme o tom psali zde.
Avšak to, že by se Evropa měla stát méně závislou na Spojených státech, se nelíbí senátorce Němcové. „Macron v Číně podrazil klíčové spojenectví Evropy a USA. V červnu se bude předvádět v Normandii na vojenských hřbitovech. Američané, Britové a Kanaďané se tam vylodili, aby osvobodili Francii. První den jich padlo víc než 10.000. Na to byli dobří,“ postěžovala si Němcová na Twitteru. „Teď do USA kope. Nestydí se?“ dodala.
Makron v Číně podrazil klíčové spojenectví Evropy a USA.
— Miroslava Němcová (@Nemcova_Mirka) April 9, 2023
V červnu se bude předvádět v Normandii na vojenských hřbitovech. Američané, Britové a Kanaďané se tam vylodili, aby osvobodili Francii. První den jich padlo víc než 10.000. Na to byli dobří. Teď do USA kope. Nestydí se?
Macronova slova naopak podpořil europoslanec ODS Jan Zahradil. „Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem Emmanuela Macrona, ale musím uznat, že má odvahu, aby to řekl. A má samozřejmě pravdu,“ napsal na Twitter a dodal, že strategická autonomie tiše zemřela kvůli Ukrajině, ale možná je čas ji vzkřísit.
I have never been big fan of @EmmanuelMacron. But he got balls to say this, I must admit. And he has a point, of course. #EU strategic autonomy died quietly because of Ukraine, but perhaps it’s time to resurrect it. https://t.co/zNHd5UebnO
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) April 10, 2023
Si Ťin-pching a Čínská komunistická strana nadšeně Macronův koncept strategické autonomie podpořili. Čínští představitelé se na něj při jednání s evropskými zeměmi neustále odvolávají. Straničtí vůdci a teoretici v Pekingu jsou přesvědčeni, že Západ je v úpadku a Čína je na vzestupu a že oslabení transatlantických vztahů pomůže tento trend urychlit.
Macron mimo jiné tvrdil, že Evropa zvýšila svou závislost na USA, pokud jde o zbraně a energii, a musí se nyní zaměřit na posílení evropského obranného průmyslu. Rovněž navrhl, aby Evropa snížila svou závislost na „extrteritorialitě amerického dolaru“, což je klíčový politický cíl Moskvy i Pekingu.