Vrchol roku české hudby. Filharmonici zahráli Dvořáka a Mahlera v Carnegie Hall
Česká filharmonie (ČF) pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova v Carnegie Hall zahrála hudbu Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera. Koncert ve slavné koncertní síni byl součástí Českého týdne v New Yorku, vrcholu letošních oslav Roku české hudby. Sotva dozněly výrazné žestě ve finále Mahlerovy Páté symfonie, v zaplněném sále s kapacitou 2800 míst vypukly dlouhotrvající ovace.
Druhé vystoupení ČF v Carnegie Hall zahájil Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll se sólistou Gilem Shahamem. Dílo vzniklo na Sychrově v létě roku 1879, kdy autor reagoval na zájmem Simrockova berlínského nakladatelství o další skladbu "slovanského naladění". Úspěšná premiéra se konala 14. října 1883 na pražském Žofíně za doprovodu Orchestru Národního divadla pod taktovkou Mořice Angera.
Americký virtuos Shaham je jedním z nejvýznamnějších houslistů současnosti. Hraje na Stradivariho housle Countess Polignac z roku 1699 a díky podpoře nadace Rare Violins In Consortium rovněž na Stradivariho nástroj Cremona c1719. Pravidelně vystupuje s Berlínskou filharmonií, Bostonským, Chicagským a Sanfranciským symfonickým orchestrem, Izraelskou filharmonií, Losangeleskou filharmonií, Newyorskou filharmonií a Orchestre de Paris.
Po přestávce ČF provedla Mahlerovu Symfonii č. 5 cis moll, do které autor vložil jednu ze svých nejpopulárnějších pomalých vět Adagietto, kterou proslavil zejména film Luchina Viscontiho Smrt v Benátkách. Premiéra díla se konala 18. října 1904 v Kolíně nad Rýnem pod vedením autora. Při koncertě se tehdy ozývalo pískání a symfonie neuspěla ani následující rok při uvedeních v Drážďanech, Berlíně a v Praze, kde zazněla 2. března 1905 v provedení orchestru Nového německého divadla (dnes Státní opera). První vřelého přijetí se dílu dostalo na na americké půdě 24. března 1905, kdy Symfonický orchestr Cincinnati dirigoval Frank Van der Stucken.
Na dnešní vystoupení ČF přizvala studenty londýnské Královské hudební akademie, absolventy Národního studentského orchestru USA při Carnegie Hall a členy Orchestrální akademie České filharmonie. "Je krásné vidět, že je to strašně zajímá a baví. Mít v jejich věku možnost, že vás někdo vybere z obrovského množství lidí a máte možnost vystoupit s orchestrem na úrovni, kam směřují, je obrovská zkušenost. Pro ně to není práce, je to z toho strašně cítit," poznamenal Jiří Vodička, který je houslový virtuos a koncertní mistr České filharmonie.
Rezidenci v Carnegie Hall zakončí ČF 5. prosince Dvořákovým Koncertem pro klavír a orchestr g moll se sólistou Daniilem Trifonovem a Glagolskou mší Leoše Janáčka. Na vystoupení převezmou ČF a její šéfdirigent Byčkov za přítomnosti českého prezidenta Petra Pavla Cenu Americké Dvořákovy společnosti za mimořádný přínos české hudbě.
ČF spolu s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky patří mezi pouhé tři orchestry, které v letošním roce získaly možnost vystoupit v Carnegie Hall hned třikrát.