Německo nařídilo přístavům, aby odmítaly ruský zemní plyn
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo varovalo státem provozované terminály na dovoz plynu, aby odmítly jakýkoli ruský náklad zkapalněného zemního plynu (LNG). Informuje o tom web deníku Financial Times (FT). Německé ministerstvo hospodářství vydalo podle listu nařízení poté, co dostalo informaci o takové plánované dodávce od společnosti Deutsche Energy Terminal. Zpráva přichází v době, kdy Evropská unie zvažuje, že nahradí ruský LNG zvýšením dovozu ze Spojených států.
Firma informovala Berlín, že její dovozní zařízení v Brunsbütellu má náklad LNG z Ruska přijmout v neděli. Ministerstvo v dopise ze 6. listopadu, do kterého nahlédl FT, zdůvodnilo nařízení "nepřijímat žádné dodávky ruského zkapalněného zemního plynu" ochranou "převažujících veřejných zájmů". Provozovatele vyzvalo, aby až do odvolání dodávky LNG z Ruska odmítal.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden vyslovila myšlenku nahradit ruský LNG větším dovozem z USA. Podle listu by se tak dovoz LNG do Evropské unie mohl stát trumfem ve vyjednávání EU s novou administrativou nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Německo bylo největším evropským dovozcem ruského plynu před plnou ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022. Když ruský prezident Vladimir Putin přerušil dodávky plynu potrubím do Německa a do dalších evropských zemí, začala vláda kancléře Olafa Scholze shánět alternativní dodávky a stavět terminály LNG pro příjem zásilek plynu po moři. Německé ministerstvo ve svém dopise uvedlo, že pokud by umožnilo převoz tohoto nákladu, popřelo by smysl, proč byl terminál zřízen - tím je učinit Německo a EU jako celek nezávislými na ruském plynu.