České stavebnictví v potížích. Nefunkční digitalizace je poslední hřebíček do rakve
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
České stavebnictví se potýká s problémy a oživení po covidových letech je v nedohlednu. Svůj díl má na tom i nedotažená digitalizace stavebního řízení a vyšší ceny stavebních materiálů. Například v srpnu bylo podle posledních dat ČSÚ dokončeno o pětinu méně bytů než před rokem. Pokles stavební produkce je patrný také v rámci Evropské unie.
České stavebnictví nyní táhnou hlavně inženýrské stavby, tedy výstavba silnic a sítí, jejich objem v srpnu meziročně vzrostl o 5,3 procenta. Naopak výstavbě domů a bytů se u nás v poslední době nedaří a podle čísel za srpen zaznamenalo pozemní stavitelství meziroční pokles o 2,3 procenta. V srpnu byla také zahájena výstavba 2753 bytů a domů, což je v meziročním srovnání o 11,3 procenta méně. Dokončeno bylo 2238 bytů, což je o 19,9 procenta méně než rok předtím. Čísla za září má statistický úřad zveřejnit tento týden.
„Současným tahounem stavebnictví je stále inženýrské stavitelství, čísla vykazují dlouhodobý trend, který bychom mohli nazvat ‚ani nahoru ani dolů‘“, komentoval stagnaci prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. S hodnocením letošního roku bude podle něj nutné vyčkat na výsledky za celý rok. „Nelze asi očekávat nějaké zázraky s ohledem na dosavadní vývoj. Stavební produkce meziročně stagnuje, meziměsíčně vidíme drobný pokles. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet,“ dodal.
Podle analytiků stojí za slabou stavební poptávkou zvýšená ekonomická nejistota i vyšší úrokové sazby, než na jaké jsme byli v předcovidových letech zvyklí. Svou roli sehrává také nefunkční digitalizace stavebního řízení, i když ta se do zmiňovaných čísel podle některých názorů zatím naplno nepropsala, protože řada stavebníků podala žádost o povolení ještě před spuštěním nového systému začátkem července.
Vláda sice v polovině října rozhodla o tom, že spuštěné systémy stavebního řízení bude možné podle návrhu novely stavebního zákona dočasně používat souběžně s původními systémy. Podle České komory autorizovaných inženýrů činných ve výstavbě (ČKAIT) tím ale vláda řeší pouze problémy stavebních úřadů, ale ne stavebníků. Komora už dříve žádala, aby stavebníci nemuseli nahrávat projektovou dokumentaci do centrální evidence prostřednictvím Portálu stavebníka.
„Potřebujeme rychle pomoci stavebníkům, projektantům, stavitelům i všem zaměstnancům ve stavebnictví s problémy vyvolanými tím, že jsou již čtvrtý měsíc odkázání pouze na problematicky fungující Portál stavebníka. Pokud vázne vydávání stavebních povolení a kolaudací, je zastavena a ohrožena realizace staveb a jejich dokončování. Stavbaři v tomto případě nemohou fakturovat dokončené zakázky, mohou být sankcionováni za nedodržení termínů a dostávají se do neřešitelných finančních a existenčních problémů,“ upozorňuje předseda ČKAIT Robert Špalek.
Žádost o stavební povolení je v současné době možné podat přes Portál stavebníka nebo v listinné podobě, tedy přímo na stavebním úřadu, případně digitální formou prostřednictvím datové schránky. Projektovou dokumentaci bude ale po schválení překlenovací novely možné podat výhradně přes problematický Portál stavebníka, což se stavebníkům nelíbí.
Poslanci projednají novelu stavebního zákona, která má pomoci překlenout nynější potíže spojené s digitalizací stavebního řízení, zřejmě ve středu večer. S digitalizovanými systémy stavebního řízení mají stavebníci a úředníci problémy od jejich spuštění k uvedenému datu. Vláda se v říjnu rozhodla vypsat na systém digitálního stavebního řízení novou zakázku. Nové systémy by měly být dodány jednotně, nikoliv po částech a hotové by měly být do roku 2028.