Kdo nahradí Čaputovou: Pellegrini má v zádech vládu i Maďary, Korčok je lepší v debatách
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovensko bude mít už o víkendu jasno o tom, kdo nahradí Zuzanu Čaputovou v Prezidentském paláci. Ve druhém kole se v sobotu utkají diplomat a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok s expremiérem a nynějším šéfem Parlamentu Peterem Pellegrinim. Podle expertů se má jednat o velmi těsný souboj. Korčok sice první kolo vyhrál, za Pellegrinim ale stojí vládní koalice premiéra Roberta Fica a také výrazně větší část voličů neúspěšných kandidátů.
Korčok v prvním kole získal 42,51 procenta platných hlasů, zatímco Pellegriniho volilo 37,02 % voličů, kteří přišli k urnám. Volební účast byla 51,91 %, tedy vyšší než v prvním kole prezidentských voleb před pěti lety. Tehdy dosáhla 48,74 %.
Podle politologa z Univerzity sv. Cyrila a Metoděje v Trnavě Jozefa Lenče mají oba kandidáti přibližně stejnou šanci ve druhém kole uspět. „Navzdory relativně velkému náskoku Ivana Korčoka (o 5,5 procentních bodů) před Peterem Pellegrinim jsou šance obou kandidátů relativně vyrovnané, a to zejména z toho důvodu, že z těch zhruba 20 procent voličů, kteří podpořili neúspěšné kandidáty, je potenciálně většina spíše nakloněna podpoře Pellegriniho než Korčoka,“ řekl pro Echo24 Lenč.
Podle politologa Radoslava Štefančíka z Ekonomické univerzity v Bratislavě může Korčok oslovit část voličů expremiéra Igora Matoviče či Patrika Dubovského, kteří měli nicméně zanedbatelný zisk (2,18 a 0,71 % volič). „Větší šanci oslovit voliče jiných kandidátů má Peter Pellegrini. V nabídce jsou voliči Štefana Harabina, Jána Kubiše a Krisztiána Forróa. Problem je v tom, že Pellegrini bude muset upravit svůj slovník, pokud chce oslovit Harabinovy voliče. Harabin totiž strašil migranty, projevuje svůj pozitivní vztah k Rusku, má kritický postoj k Evropské unii. Je to přesný opak Pellegriniho,“ řekl pro Echo24 politolog Radoslav Štefančík z Ekonomické univerzity v Bratislavě.
Pellegrini má za sebou nicméně celý kolos v podobě vládní koalice. Šéf koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko sice v prvním kole nejprve kandidoval proti Pellegrinimu, aby následně to vzdal a podpořil Harabina. Nyní svolal na středu jednání koaličních stran. Jeho cílem má být vyjádření jasného postoje v prezidentských volbách, tedy že se prezidentem rozhodně nemá stát Ivan Korčok, píše server Sme.sk. Setkání se už jistě zúčastní Pellegrini, Danko i premiér Fico.
Navíc Pellegriniho podpořil ve středu zástupce početné maďarské menšiny a neúspěšný prezidentský kandidát Krisztián Forró, který v první kole dostal 2,90 procenta hlasů. To je podle analytiků rozdíl oproti minulým volbám, které vyhráli Zuzana Čaputová (2019), respektive Andrej Kiska (2014). Ti totiž měli podporu značné části maďarských voličů. „Korčok jich asi moc nezíská, protože má podle nich protimaďarské postoje,“ uvedl pro Echo24 už před prvním kolem politolog Grigorij Mesežnikov.
Pellegrini na Korčoka jako Babiš na Pavla
Z kandidátů, kteří neprošli do druhého kola, ale zřejmě výrazně ovlivní jeho průběh, zmiňuje politolog Michal Cirner z Prešovské univerzity především Štefana Harabina, který skončil třetí se ziskem 11,73 procenta hlasů. „Tady se ukáže, kolik z jeho voličů bude hlasovat nohami, tedy nepřijdou volit, protože ani jeden z kandidátů už pro ně není přijatelný. Bude to boj o podporu nepostupujících kandidátů, ale ani jejich výzvy samozřejmě neznamenají, že se tak zachovají voliči,“ dodal Cirner s tím, že nelze mechanicky odhadovat přelivy hlasů. Navíc je podle něj možnost, že se volební účast ve druhém kole dokonce sníží. V roce 2019 přišlo ke druhému kolu o 7 % méně voličů.
V souvislosti s podporou Harabinových voličů došlo na Slovensku k bizarní situaci. Ve čtvrtek totiž zveřejnil šéf Harabinovy kampaně Miroslav Jureňa stanovisko, že třetí nejúspěšnější kandidát podporuje ve druhém kole Pellegriniho, protože se prý přihlásil k Harabinovu prezidentskému programu. To ale o chvíli později dementoval sám Harabin. „To je podvod, to je nějaká Jureňova partyzánština,“ uvedl Harabin pro Aktuality.sk.
Před prvním kolem analytici kritizovali prakticky neviditelnou kampaň. Pellegrini až na výjimku v posledním týdnu před prvním kolem odmítal jít do přímého střetu s ostatními kandidáty. Nyní nicméně Pellegrini vytáhl proti Korčokovi podobnou strategii, jakou vloni využil Andrej Babiš proti Petru Pavlovi ve druhém kole české prezidentské volby. Označuje Korčoka za válečného štváče, který chce nadále podporovat Ukrajinu dodávkami zbraní, naopak sám Pellegrini prý chce mír.
Pellegrini před druhým kolem začal chodit i do zmíněných debat, nicméně ve čtvrtečním duelu ve Slovenském rozhlase výrazně dominoval Korčok, uvádí slovenská média. Zároveň zaznívají argumenty, že Pellegrini je sice v politice zkušený, ale zároveň je jakýmsi „politickým chameleonem“, zatímco Korčok zkušeností tolik nemá, zato je „nadstranický“.