Prezident Pavel přesvědčoval vojáky o zrušení práva veta
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Debatou s příslušníky Velitelství pozemních sil v Olomouci například o principu kolektivní obrany států NATO zakončil dnes prezident Petr Pavel dvoudenní návštěvu Olomouckého kraje. Původní čas na setkání s vojáky byl zkrácen na polovinu, prezident se tak dostal jen k odpovědím na několik dotazů, které se týkaly například bezpečnostních opatření a zahraniční politiky. Pavel vojákům v debatě mimo jiné řekl, že v souvislosti s rozšiřováním EU by bylo dobré přehodnotit systém hlasování. Již dříve vyjádřený prezidentův názor překvapil českou vládu, která trvá na zachování práva veta při rozhodování v Evropské radě. Tlak na hlasování kvalifikovanou většinou v dalších rozhodujících oblastech však sílí. Minulý týden vzbudilo rozruch vyslovení souhlasu s návrhem zrušení práva veta v ústavním výboru Evropského parlamentu. Psali jsme o tom zde a zde.
Vojáci se jej ptali například na článek 5 Severoatlantické smlouvy, princip kolektivní obrany států NATO. "Vyhlášení článku 5 je vždy politickým rozhodnutím a neznamená to, že když dojde k otevřené agresi vůči některému z členských států, že se automaticky spouští kolektivní obrana podle článku 5. To, co se spouští, jsou krizová opatření, která nepodléhají politickému rozhodnutí a je potřeba na ně reagovat neprodleně," uvedl prezident.
Pavel diskutoval s vojáky i o právu veta a většinovém hlasování v závažných zahraničních a bezpečnostních otázkách na summitech Evropské unie, případně na ministerských radách. Uvedl znovu, že v souvislosti s rozšiřováním EU by bylo dobré přehodnotit systém hlasování. "Rozšíření bez reformy je iluze. S dalším rozšířením za zachování současných pravidel se ta organizace bude stávat méně efektivnější," uvedl.
Pozemní síly, které prezident Pavel navštívil, představují jádro struktury Armády České republiky, tvoří jej přibližně 13.000 vojenských profesionálů. Hlavním úkolem pozemních sil je příprava sil a prostředků k zajištění obrany republiky a k plnění mezinárodních závazků. Tvoří je bojové síly, síly bojové podpory a síly bojového zabezpečení. Jednotky pozemních sil tvoří základ úkolových uskupení ozbrojených sil ČR vysílaných do mezinárodních operací, zejména NATO, EU nebo OSN.
Prezident Pavel setkáním s vojáky zakončil dvoudenní návštěvu Olomouckého kraje, při níž se setkal se zástupci kraje, se starosty Šumperska a Jesenicka, s jesenickými patrioty, ale také se studenty olomoucké filozofické fakulty či s obyvateli Javorníka na Jesenicku.