USA nevěří v úspěch ukrajinské protiofenzivy, vyplývá z uniklých dokumentů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy se domnívají, že ukrajinská jarní protiofenziva by nemusela „ani zdaleka dosáhnout“ původních cílů Kyjeva, který se chce zaměřit na zvovudobytí Ruskem okupovaných oblastí. Podle uniklých dokumentů Pentagonu k větším ziskům území nedojde kvůli problémům s nedostatečným počtem vojáků, munice a vybavení. Informuje o tom americký list Washington Post.
Pochmurné odhady z počátku února, označené jako „přísně tajné“, varují před významnými „nedostatky ve vytváření a udržování sil“ a před možností, že taková operace povede pouze ke „skromným územním ziskům“. Je to výrazný odklon od veřejných prohlášení Bidenovy administrativy o životaschopnosti ukrajinské armády a pravděpodobně povzbudí kritiky, kteří se domnívají, že Spojené státy a NATO by měly více usilovat o řešení konfliktu vyjednáváním.
Únik informací přinesl zajímavé informace o zpravodajských aktivitách USA po celém světě, zejména však odhalení o rusko-ukrajinské válce se ukázala jako obzvláště poučná. Dokument například tvrdí, že američtí představitelé zjistili kritické nedostatky v ukrajinské protivzdušné obraně a přístupu k munici, a zároveň odhalil značné nedostatky i v ruské armádě. Mnohá z těchto hodnocení pocházejí z února a března.
Dokument, který předpovídá pouze skromný úspěch nadcházející ukrajinské protiofenzivy, naznačuje, že strategie Kyjeva se točí kolem znovuzískání sporných oblastí na východě a zároveň se snaží tlačit na jih ve snaze zničit most Ruska na Krym, který Moskva nezákonně anektovala v roce 2014 a nyní ho využívá jako zásobovací trasu pro své síly uvnitř Ukrajiny. Síla zakořeněné ruské obrany spolu s „přetrvávajícími ukrajinskými nedostatky ve výcviku a zásobování municí pravděpodobně ztíží postup a zhorší ztráty během ofenzivy“, uvádí se v dokumentu.
Mluvčí Pentagonu Chris Meagher v pondělí uvedl, že úředníci pracují velmi tvrdě, aby zjistili rozsah a dopad úniku a jak mohou podobným incidentům v budoucnu zabránit. K pravdivosti materiálů se odmítl vyjádřit. Mluvčí ministerstva zahraničí Vedant Patel uvedl, že američtí představitelé se rovněž snaží ujistit spojence a partnery „o našem závazku chránit zpravodajské informace“.
Kromě uniklého dokumentu američtí představitelé uvedli, že vyhlídky na vlažný výsledek jarní ofenzívy posílilo také utajované hodnocení Ústřední zpravodajské služby CIA. Toto hodnocení, které bylo nedávno předloženo vybrané skupině osob na Kapitolu, uvádí, že Ukrajina pravděpodobně nezíská zpět tolik území, kolik se Kyjevu podařilo získat loni na podzim při ohromujícím průlomu na východě a jihu Ukrajiny, uvedli lidé obeznámení se záležitostí.