Nejoptimističtější scénář: Po kolapsu Ukrajiny by do EU mohlo dorazit dalších 10 milionů lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokud by se po pokračujících ruských útocích a ekonomických problémech Ukrajina zhroutila, německá vláda předpokládá, že východoevropskou zemi opustí dalších zhruba deset milionů lidí. V rámci tohoto scénáře by naprostá většina uprchlíků zamířila do západní Evropy, jednou z cílových zemí by bylo Německo. List Welt am Sonntag se o těchto analýzách dozvěděl z bezpečnostních kruhů a od zasvěcených poslanců. Ministerstvo vnitra a spolková policie na dotaz uvedly, že nechtějí dělat žádné prognózy vývoje migračních událostí.
Expert na migraci Gerald Knaus pro Welt am Sonntag ale řekl, že pokud bude Ukrajina poražena v konfliktu s Ruskem, "do EU by mohlo přijít mnohem více než 10 milionů uprchlíků." Knaus upozornil, že už aktuální situace s ukrajinskými uprchlíky znamená, že se jedná o největší pohyb uprchlíků v Evropě od 40. let 20. století, a zdůraznil, že EU musí nadále poskytovat pomoc.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je na světě více než 6 milionů uprchlíků z Ukrajiny. V evropských zemích je přitom registrováno 5 967 100. Podle německého ministerstva vnitra je v současné době v Německu asi 1,1 milionu ukrajinských občanů, kteří do země přišli od roku 2022.
List Welt am Sonntag připomíná, že Ukrajina se v současnosti potýká s problémy na několika úrovních. Na frontě je nedostatek vojáků a armáda má nedostatek dělostřeleckých granátů, bojovou iniciativu převzala ruská armáda. Pak to byl donedávna boj o moc mezi prezidentem Volodymyrem Zelenským a ukrajinským vrchním velitelem Valerijem Zalužnym, kterého ve čtvrtek prezident odvolal. Z politického hlediska je problémem nedostatek pomoci ze strany Spojených států. Americký Senát ve středu odmítl legislativní balíček, který obsahoval 60 miliard dolarů na podporu Ukrajiny. Republikáni vedení Donaldem Trumpem by mohli v blokádě pokračovat až do listopadových prezidentských voleb.
Politik německé CDU Roderich Kiesewetter vidí Evropu odpovědnější za Ukrajinu než kdy jindy. Nicméně "pokud nezměníme naši strategii podpory Ukrajiny, bude pravděpodobnější nejhorší scénář masového exodu z Ukrajiny a rozšíření válek do zemí NATO. Deset milionů uprchlíků je pak nižší předpoklad," řekl Kiesewetter v rozhovoru pro nedělník.
Na začátku února se 27 států EU po dlouhých diskuzích dohodlo na nové pomoci Kyjevu. Do roku 2027 by měla do země proudit finanční pomoc ve výši 50 miliard eur, velká část z toho jako půjčky. Předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Michael Roth (SPD) varuje, že tyto peníze nemusí stačit. I přes současné problémy německá vláda předpokládá, že Ukrajina má vojenské a finanční prostředky na udržení obrany a stability do konce roku 2024.