Pentagon málo dohlížel na zbraně pro Ukrajinu za miliardu dolarů. Mohly být ukradeny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Generální inspektor amerického ministerstva obrany zjistil, že úředníci a diplomaté Pentagonu chybně monitorovali vojenskou pomoc poskytnutou Ukrajině. V nové zprávě Pentagonu se uvádí, že rakety odpalované z ramene, drony kamikadze a přístroje pro noční vidění v hodnotě více než 1 miliardy dolarů, které Spojené státy poslaly na Ukrajinu, nebyly americkými úředníky řádně sledovány, což vyvolává obavy, že by mohly být ukradeny nebo jinak zneužity. Americký Kongres přitom zrovna projednává, zda poslat Kyjevu další vojenskou pomoc, informuje deník The New York Times.
Zpráva generálního inspektora ministerstva obrany neinformuje o žádných konkrétních důkazech o tom, že by některá ze zbraní byla zneužita poté, co byla odeslána do amerického vojenského logistického centra v Polsku nebo poslána dále na ukrajinská bojiště.
"Určit, zda došlo k odklonu této pomoci, bylo mimo rámec našeho hodnocení," uvádí se ve zprávě.
Zjistila ale, že američtí představitelé rezortu obrany a diplomaté ve Washingtonu a v Evropě nedokázali rychle nebo úplně zúčtovat téměř 40 tisíc zbraní, které by podle zákona měly být pečlivě monitorovány, protože jejich citlivá technologie a relativně malé rozměry z nich činí lákavou kořist pro pašeráky zbraní.
Náprava bude ale podle ministerstva obrany i nadále složitá, protože inventář se neustále mění a dosáhnout v jeho monitorování přesnosti a úplnosti bude pravděpodobně časem jen obtížnější. Počet zbraní, které zpráva přezkoumala, představuje jen malý zlomek vojenského vybavení v hodnotě přibližně 50 miliard dolarů, které Spojené státy poslaly Ukrajině od roku 2014, kdy se Rusko zmocnilo Krymu a části východního Donbasu. Většina dosud dodaných zbraní - včetně tanků, systémů protivzdušné obrany, dělostřeleckých odpalovacích zařízení a munice - byla přislíbena po ruské invazi v plném rozsahu v únoru 2022.
Podle posledních dostupných údajů z června loňského roku Spojené státy poskytly Ukrajině více než 10 tisíc protitankových střel Javelin, 2,5 tisíce raket Stinger a asi 750 bezpilotních letounů kamikaze Switchblade, 430 raket středního doletu a 23 tisíc přístrojů nočního vidění. Podle představitelů Pentagonu a ministerstva zahraničí odpovědných za sledování těchto zbraní nebezpečné bojové podmínky do značné míry znemožnily úředníkům ministerstva obrany vycestovat na frontové linie, aby se ujistili, že jsou tyto zbraně používány v souladu se svým určením.