„Extrémní vedro.“ Pražský půlmaraton se změnil v hromadný kolaps běžců, záchranáři aktivovali traumaplán
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Při dnešním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů větší množství běžců. Záchranná služba aktivovala na asi dvě hodiny traumatologický plán, ošetřila 102 lidí, 36 jich převezla do nemocnic. Na síti X o tom informoval mluvčí záchranné služby Karel Kirs. Podle marketingového manažera pořádající organizace RunCzech Jiřího Nečáska zaskočilo některé běžce nezvykle teplé počasí, ČTK zjistila, že běžci si na vedro stěžovali.
"V souvislosti s konáním půlmaratonu došlo během akce k mimořádné události, při níž má zdravotní obtíže větší množství osob, přičemž obtíže jsou spojeny s mírou fyzické náročnosti závodu. Z tohoto důvodu byl vyhlášen traumaplán," uvedli záchranáři na síti X ve 13:20. O dvě hodiny později pak informovali o jeho ukončení, večer pak doplnili, že v rámci aktivace traumaplánu ošetřili 102 osob, z nichž 36 muselo být převezeno do nemocnice.
Traumaplán se podle Kirse aktivuje ve chvíli, kdy je postiženo větší množství lidí, někdy i preventivně, kdy počty ještě nejsou známy a není zřejmé, jak se situace vyvine. Aktivace traumaplánu umožňuje záchranářům zrychlit a zefektivnit péči o pacienty, mluvčí zmínil zejména snížení administrativní zátěže při vyplňování zdravotnické dokumentace.
Podél tratě bylo podle organizátorů více než 60 zdravotníků první pomoci, mobilní hlídky na kole s defibrilátory a záchranná služba měla stanoviště po trase i v cíli. "Podle předběžných informací potřebovalo ošetřit kolem stovky účastníků," sdělil ČTK Nečásek.
V Praze dnes teplota přesáhla 25 stupňů Celsia, ve stanici Praha - Karlov naměřili dokonce 26,4 stupně Celsia. Běžci si na neobvyklé vedro stěžovali. "Extrémní vedro, asi od devátého kilometru bych to nejradši vzdal," uvedl jeden z běžců na sociální síti. Dodal, že v cíli neměl daleko k omdlení.
"Na běžce jsme apelovali, aby v tomto netypickém počasí nepřeceňovali své síly a zaměřili se na pitný režim. Tělo na takové počasí není začátkem dubna tak navyklé. Některé ale počasí pravděpodobně zaskočilo, protože těsně před startem bylo zamračeno, až v průběhu dopoledne se vyjasnilo a teploty se vyšplhaly nahoru," uvedli organizátoři.
V letošním půlmaratonu startoval rekordní počet 15.500 běžců ze 115 zemí. Start byl v 10:00, vyhrál suverénně úřadující mistr světa na této trati Keňan Sabastian Sawe v traťovém a osobním rekordu 58:24 minuty. Limit pro doběhnutí byly tři hodiny od startu.
Teploty se v příštích dnech mají podle meteorologů pohybovat nejčastěji mezi 24 až 28 stupni Celsia. Není vyloučeno ani překonání prvního tropického dne v roce, který byl historicky naměřen nejdříve 17. dubna v roce 1934 ve Vlašimi, kde bylo rovných 30 stupňů, uvedli meteorologové.