Život bez oceli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Městu, ve kterém žiju, se kdysi říkalo „ocelové srdce republiky“. Kdo si ještě pamatuje pozdní socialismus, asi si vybaví všechno to obřadné uctívání, kterým komunisté zahrnovali těžký průmysl a dělníky pracující v něm. Překročení plánu, rekordy ve výrobě oceli, hrdé pochody horníků a hutníků, rudé hvězdy pomalu na každém komíně. Pětiletku splníme! Normálnějším lidem to lezlo krkem.
Nepříjemným důsledkem této taktiky tisíců říznutí je, že možná nebudeme mít ocel. Kromě regulačních opatření EU k tomu přispívá i válečná aktivita, jejímž důsledkem bylo zničení Azovstalu, jednoho z největších hutních podniků na světě. Ukrajina, ležící mimo EU, nám byla užitečným dodavatelem oceli nezatížené euroregulacemi. Teď s ní nemůžeme počítat, jsou z ní trosky.
Jak přesně si v Bruselu představují život bez oceli? Vždyť i ty větrníky, posvátné objekty dekarbonizačního hnutí, potřebují ke své stavbě ocel. A co ty nové zbraně, které nám mají zajistit strategickou nezávislost, ty budeme vyrábět z čínské oceli? To by byla, panečku, strategická nezávislost…
Ocel by šlo vyrábět i bez uhlíkové stopy, v elektrických pecích, ale to zase znamená mít k dispozici levnou elektřinu, a to v režimu 24/7, ne jenom ve chvílích, kdy slunce svítí a vítr fouká. Další věčný problém dekarbonizačního hnutí a jeho „života z darů přírody“.
Zhruba před měsícem vyšel v německém Weltu komentář českého miliardáře Křetínského, který doporučoval Evropě, aby místo neustálého utahování šroubů na domácí ekonomické scéně raději přesměrovala svoji starost o životní prostředí do třetího světa a investovala do vyčištění (ne likvidace!) některých průmyslových provozů tam. Mělo by to kladný efekt na zdraví milionů lidí a celkový globální účinek by byl možná i lepší.
Bohužel je to asi příliš logická rada, než aby ji někdo poslouchal.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.