Opavský primátor žádá o odklad voleb. „Měly by proběhnout, týden navíc nic neřeší,“ říká koalice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) chce žádat vládu o odložení krajských a senátních voleb, které se mají konat v pátek a v sobotu. Připravit je v tomto stavu, kdy je Opava i další místa v Česku postiženy povodní, bude podle něj velmi náročné. Chce psát dopis s výzvou směrem k vládě i dalším primátorům a starostům. Vláda Petra Fialy (ODS) má o následcích povodní, včetně konání voleb, jednat v pondělí. Představitelé vládní koalice pro Echo24 nicméně řekli, že by se volby spíše konat měly, protože už s nimi lidé počítají. Už dříve o možnosti odložit volby mluvila například hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).
Řeší se samozřejmě například to, že lidé budou mít úplně jiné starosti než jít volit. Problémem by ale mohlo být samotné technické zajištění voleb. Například město Krnov v Moravskoslezském kraji bylo zatopeno z 80 procent a je otázkou, zda bude mít k dispozici dostatečné množství volebních místností. Zároveň následky povodní budou muset řešit i členové volebních komisí, kteří nemusí chtít sedět pár dní po opadnutí vody dva dny a hlídat urny.
„Připravit volby v tomto stavu bude velmi náročné. Některé volební místnosti nebudeme moci vůbec otevřít. Pravděpodobně ani nedokážeme zajistit roznesení volebních lístků,“ uvedl primátor Navrátil. Dodal, že problém může nastat i se členy volebních komisí. Řada z nich žije v zaplavených oblastech a budou mít podle primátora starosti s úklidem či opravami svých domovů.
Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda pro Echo24 řekl, že je to nesmírně složité a technicky obtížné rozhodnuti. „Uvidíme, kolik volebních místnosti je potenciálně nevyužitelných a zda je bude možné nahradit. Nejde odložit jen někde, muselo by být na celém území. Z hlediska toho, že lidé v zatopených oblastech mají jiné starosti, týden nebo 14 dnů nic neřeší…“ uvedl Benda.
Předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek (KDU-ČSL) řekl, že podle jeho názoru je lepší konat volby teď o víkendu, než za další týden. „Vůbec není jednoduché posunovat s termíny voleb kvůli kandidujícím, i kvůli voličům, kteří počítají s volbami tento víkend a upravili kvůli tomu svůj program. Podmínkou ale je, aby v nějaké podobě mohly volit osoby, které budou třeba ještě evakuované, pokud by tomu tak nebylo, mohlo by to regulérnost voleb ohrozit,“ uvedl pro Echo24 Dufek.
„O konání voleb dnes jistě rozhodne vláda na svém mimořádném jednání. Toto rozhodnutí budu respektovat. Můj osobní názor je takový, že by se i přes nelehkou situaci v mnoha částech republiky volby konat měly, aby nebyla zpochybněna jejich legitimita. Proto by měl stát zajistit maximální podporu v jejich organizaci,“ řekl pro Echo24 šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.
„Na druhou stranu, pokud by se volby měly posunout, byla by potřeba změna zákona, kterou by musela schválit sněmovna i senát a podepsat ji prezident. V takovém případě by na tom musela být konsensuální shoda celého politického spektra,“ dodal Jakob.
Ministerstvo vnitra podle mluvčí Hany Malé už v pátek v souvislosti s volbami vyhodnocovalo možné situace a scénáře. „Volební legislativa žádné postupy na mimořádné situace neupravuje a případná ad hoc opatření bude třeba řešit v rámci možností, která nabízí volební zákon,“ řekla pro Echo24 Malá.
„Podle vývoje situace bude v příštím týdnu ve spolupráci se složkami IZS, Českým statistickým úřadem, krajskými úřady a obcemi vyhodnocován stav v území a případně budou předávána do území možná opatření, jak volby v konkrétních místech zajistit. V případě mimořádných postupů vždy bude kladen důraz na co nejširší informování veřejnosti v dotčené oblasti,“ dodala Malá.
Předseda ústavně-právního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO) pro Echo24 v pátek uvedl, že kdyby došlo opravdu k velké přírodní katastrofě, může být vyhlášen nouzový stav podle ústavního zákona o bezpečnosti státu. „Pak se dají zákonem ve stavu legislativní nouze lhůty pro volby prodloužit,“ řekl Vondráček s tím, že za covidu se k tomuto kroku přistoupilo během doplňovacích voleb do Senátu za zesnulého Jaroslava Kuberu.
„Hlasovali bychom ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze. Ale jednodušší je řešit to exekutivně. Náhradní volební místnosti v případě, že některé budou zatopeny a tak dále,“ vysvětlil Vondráček s tím, že nepředpokládá, že by se volby odložily.