Geopolitické soupeření narušuje trh s čipy, varuje světový lídr ve výrobě polovodičů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Napětí mezi dvěma světovými supervelmocemi USA a Čínou „narušuje“ trh s polovodiči a ničí výhody globalizace, řekl v sobotu CC Wej, generální ředitel předního světového výrobce čipů, tchajwanské společnosti TSMC ve svém projevu. Informuje o tom agentura Nikkei.
Podle šéfa společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSCM) Covid-19 a válka na Ukrajině budou nadále narušovat dodavatelský řetězec čipů, ale „geopolitická konfrontace“ je největší novou výzvou, které toto odvětví čelí. „Vyráběli jste produkt a mohli jste ho prodat celému světu. Nyní některé produkty nelze prodávat, některé země vás nepustí dovnitř a jiné říkají, že můžete používat pouze určité (místní) produkty,“ řekl Wej.
Dodal, že situace vymazala veškerou produktivitu a efektivitu, kterou přinesla globalizace. Wej také přiznal, že ho velmi rozrušilo oslabení vzájemné důvěry a spolupráce na mezinárodní úrovni.
CC Wej narážel především na vývozní sankce a také omezení, která uvalují Spojené státy na světové firmy, které vyrábí pokročilé čipy, nebo nástroje a související technologie, aby se k nim nedostala Čína. To citelně zasahuje celý sektor.
Generální ředitel TSMC varoval právě před nebezpečím této nadměrné vládní kontroly vývozu, která může narušit vzájemnou důvěru mezi zeměmi. "Kontrola vývozu a zákazy produktů z jiných cizích zemí ničí produktivitu a efektivitu získanou globalizací, nebo alespoň snižují výhody, které nabízí volný trh," řekl Wej v sobotu na průmyslové akci v hlavním městě Tchaj-pej. „Nejděsivější ale je, že vzájemná důvěra a spolupráce mezi zeměmi začíná slábnout,“ dodal s tím, že pokřivený trh vede k vyšším nákladům.
Tchajwanská TSMC je spolu s jihokorejským Samsungem nejdále ve výrobě nejpokročilejších čipů, TSMC nyní rozjíždí výrobu čipů o velikosti 3 nm a už staví továrnu, kde se mají za několik málo let vyrábět čipy o velikosti 2 nm.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.