KISSINGER O UKRAJINĚ

Ukrajina by měla vstoupit do NATO, řekl Kissinger. Dřív to odmítal kvůli obavám z Rusů

KISSINGER O UKRAJINĚ
Ukrajina by měla vstoupit do NATO, řekl Kissinger. Dřív to odmítal kvůli obavám z Rusů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu nečekaně podpořil možnost vstupu Ukrajiny do NATO. Informuje o tom server CNBC. Dříve tuto možnost odmítal kvůli obavám z konfliktu s Ruskem, nyní si ale myslí, že by její členství bylo dobrým výsledkem jednání o příměří.

Kissinger zároveň řekl, že Spojené státy by měly Ukrajině dále pomáhat a zesílit vojenskou podporu do doby, než se podaří dosáhnout linie pro příměří. Dal najevo svůj obdiv vůči Zelenskému i hrdinství Ukrajinců. Poznamenal ale také, že zničení Ruska jako státu by tuto zemi vlastnící jaderné zbraně otevřelo vnitřnímu konfliktu a intervenci zvenčí.

Ve videoprojevu k účastníkům davoského fóra Kissinger zopakoval, že „rozumným výsledkem vojenských operací by bylo příměří podél linie invaze“. Stejně jako už loni dal tento 99letý veterán americké diplomacie najevo, že by Ukrajina měla přijmout ruskou okupaci Krymu. Ukrajinští představitelé ovšem takové návrhy odmítají, Zelenskyj je v minulosti označil za mnichovanství.

Kissinger také řekl, že Rusko musí mít možnost se jednoho dne vrátit do celosvětového společenství. „Národům, které byly po většinu období studené války pod ruským tlakem, se takové prohlášení může zdát velmi prázdné,“ dodal. Dialog s Ruskem by podle něj měl také pokračovat. „Věřím, že to je způsob, jak zabránit eskalaci války,“ řekl.

Kissinger byl ministrem zahraničí v letech 1973-1977 za prezidentů Nixona a Forda a v letech 1969-1975 působil jako poradce pro národní bezpečnost. Byl klíčovou součástí uvolnění napětí mezi USA a Sovětským svazem a sbližování s Čínou a dohlížel na nesmírně kontroverzní rozhodnutí včetně bombardování a vojenských operací v Kambodži.

, jch