„Po letech zachraňování Ukrajiny se Kyjev chová k Polsku s opovržením a drzostí“. Kulebův výrok vyvolal skandál
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba byl ve středu hostem diskuzního kampusu "Budoucnost Polska" v severopolském v Olštýně. Setkání s mladými lidmi se zúčastnil i šéf polské diplomacie Radosław Sikorski. Na dotaz z publika Kuleba tvrdil, že při tzv. operaci Visla v roce 1947 bylo ukrajinské obyvatelstvo vyhnáno z "ukrajinských územích." To vyvolalo v Polsku skandál. Podle opozičního poslance PiS Janusze Kowalskeho by Kuleba měl být v Polsku označen jako persona non grata. Zatím co polský ministr zahraničí Sikorski údajně mlčel, premiér Donald Tusk dnes řekl, že má „jednoznačně negativní hodnocení toho, co řekl ukrajinský ministr“ a dodal, že Kyjev se bez souhlasu Varšavy členem EU nestane.
Kuleba byl na setkání dotázán, kdy bude Polsko moci exhumovat zabité Poláky, které v letech 1943-45 hromadně povraždili Ukrajinci na Volyni. V reakci na to šéf ukrajinského ministerstva zahraničí hovořil o operaci Visla z roku 1947, kdy bylo polské i ukrajinské obyvatelstvo přesídleno na západ Polska, mimo jiné na území, které Polsku připadlo, když o své východní území přišlo na úkor SSSR, a nazval polské oblasti, na kterých byla operace provedena, ukrajinskými územími.
"Víte, že všichni tito Ukrajinci byli násilně vystěhováni z ukrajinských území, aby žili na různých místech v Polsku, včetně Olsztynu," řekl Kuleba. Vyzval také k tomu, abychom „přenechali historii historikům a nevzpomínali na všechno špatné, co Poláci udělali Ukrajincům a Ukrajinci Polákům“.
Kulebovo prohlášení a také nedostatečná reakce polského ministra zahraničí Sikorského vyvolaly mezi polskými politiky vlnu rozhořčení. "Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba nazval (polská) území Lublinu, Podkarpatska a Malopolska ukrajinskými územími,“ uvedla bývalá premiérka Beata Szydlová a dodala, že "po více než dvou letech zachraňování Ukrajiny vojenským vybavením a veškerou další podporou se ukrajinská vláda chová k Polsku s opovržením a drzostí". "Nejenže děláte špatnou věc, pane Kulebo, děláte i něco hloupého," cituje Szydlovou agentura Unian.
Poslanec PiS Janusz Kowalski vyjádřil názor, že Kuleba by měl být v Polsku uznán jako persona non grata. Podle Kowalského by měl být Kuleba také okamžitě požádán, aby opustil Polsko. Vyjádřil také názor, že Radoslaw Sikorski by měl být odvolán z funkce ministra zahraničí za to, že nereagoval na Kulebova slova. "Pro Poláky je ponižující, že šéfem polské diplomacie je politik Donalda Tuska Radoslaw Sikorski, který sedí jako pitomec, když od Dmytra Kuleby slyší, že Lublinská oblast a Podkarpatsko jsou ukrajinská území," řekl.
Starosta východopolského Chelmu Jakub Banaszek, rovněž zástupce opoziční PiS, řekl, že velmi sympatizuje s Ukrajinou, ale po Kulebových slovech cítil, že „po pravdě k úplnému smíření (mezi Ukrajinci a Poláky) nedojde“.
K výroku Kuleby se dnes vyjádřil i polský premiér Donald Tusk. Uvedl, že má „jednoznačně negativní hodnocení toho, co řekl ukrajinský ministr“. Dodal, že "Ukrajina bude muset splnit polská očekávání tak či onak, ne rýpáním v historii, ale uspořádáním našeho vztahu na základě pravdy o této historii." "Víme, že tato pravda není černobílá. Není to tak, že by na polské straně byli jen andělé a na ukrajinské straně zločiny. Ale ještě více je pravda, exhumace a spolehlivé posouzení toho, co se dělo během a po druhé světové válce, je zásadní. To jsou nezbytné prvky pro navázání dobrých polsko-ukrajinských vztahů," zdůraznil šéf polské vlády. "Ukrajina nebude členem Evropské unie bez polského souhlasu. Ukrajina musí splňovat normy, a je jich mnoho – nejde jen o hraniční, obchodní, právní a ekonomické normy. Je to také otázka, řekl bych, kulturních a politických standardů," doplnil Tusk.