Mrazivé počasí zvýšilo spotřebu energií. Odběr plynu stoupl až o 58 procent
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mrazivé počasí z posledního týdne výrazně zvýšilo spotřebu energií. Odběr zemního plynu oproti průměru v topné sezoně vzrostl o 58 procent, až o pětinu stoupla také spotřeba tepla. Mírněji vzrostla i spotřeba elektřiny, a to ve srovnání s předchozím týdnem o více než pět procent. Chladné dny v kombinaci se slunečným počasím zvýšily i výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, která v posledních dnech vzrostla až o 30 procent. Dodávky energií tak pokračují bez problémů, sdělily společnosti ČEZ a GasNet.
Patrný je vliv počasí na spotřebu energií zejména u plynu. Největší tuzemský distributor GasNet, který pokrývá zhruba 80 procent území, například během pondělí, kdy je tradičně nejvyšší spotřeba v týdnu, zaznamenal spotřebu přes 33,3 milionu metrů krychlových plynu. Průměrná denní distribuce během topné sezony je přitom kolem 21 milionů metrů krychlových.
Nárůst spotřeby je zřetelný i u dalších energií. "Současné mrazivé dny v tomto týdnu zvyšují spotřebu elektřiny o více než pět procent oproti předchozímu týdnu. Více se mrazivé dny projevují také u spotřeby samotného tepla. V případě ČEZ Teplárenské máme zvýšené odběry tepla až o 20 procent oproti běžné zimní spotřebě," sdělil ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Plynaři kvůli mrazům posilují pohotovostní a poruchové služby, preventivně například kontrolují i regulační a předávací stanice. "Mrazy zvládáme dobře, i když to v některých lokalitách není jednoduché. Nejtěžší je situace vždy v horských a podhorských oblastech. Dobrou zprávou je, že se k ochlazení nepřidalo silné sněžení, které by nám zkomplikovalo přístup k našim plynárenským zařízením. Ale i s tím bychom si v případě potřeby uměli poradit,“ uvedl generální ředitel GasNet Andrzej Martynek.
Dodávky plynu tak i přes studené počasí pokračovalo po celé republice bez potíží, a to i v místech zasažených loňskými povodněmi. Těm podle Martynka distributor věnoval zvýšenou pozornost, když na Jesenicku a v dalších zaplavených obcích nasadil do služby posily, které denně kontrolují stav sítě. Přímo v Jeseníku také zapojil GasNet i záložní LNG zásobník pro okamžité dodávky plynu v případě potřeby.
Mrazivé a zároveň slunečné počasí má pozitivní vliv i na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle Kříže produkce z nich v posledních dnech stoupla až o 30 procent. "Jasné sluneční dny a chladné počasí mají pozitivní vliv především na výrobu ve fotovoltaických elektrárnách, které efektivně využívají svůj potenciál a při jejich výrobě se neprojevují tepelné ztráty," podotkl Kříž.
Teploty na některých místech v Česku klesly v noci na čtvrtek opět pod minus 20 stupňů Celsia. Nejsilnější mráz zaznamenala stanice Jizerka-Horní Jizera na Jablonecku, kde naměřili minus 27,6 stupně. V průměru ale byla noc na čtvrtek teplejší než ta předchozí, která byla podle meteorologů nejstudenější v této zimě, když průměr nejnižších teplot činil minus 12,7 stupně Celsia. Nejnižší teplotu přitom meteorologové naměřili, stejně jako ve čtvrtek, na Jizerce-Horní Jizeře, a to minus 30,1 stupně Celsia. V následujících dnech se podle předpovědi začne v Česku oteplovat.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.