Inflace v EU klesla na 10 %. Podle Eurostatu v ČR dosáhla 19,1 % a je třetí nejvyšší v unii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Inflace po prosincovém poklesu v České republice podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat opět zrychlila. S hodnotou 19,1 procenta byla třetí nejvyšší v celé sedmadvacítce zemí Evropské unie. Průměrná míra inflace v EU přitom klesá.
Míra inflace v Evropské unii v lednu pokračovala v poklesu z předchozích dvou měsíců a snížila se na deset procent. Tempo meziročního růstu cen zpomalilo z prosincových 10,4 procenta, oznámil Eurostat.
Eurostat zároveň zpřesnil dřívější odhad lednové inflace v eurozóně, která z prosincových 9,2 procenta klesla na 8,6 procenta. Úřad ji původně odhadoval na 8,5 procenta. Inflace se přes postupné snižování stále pohybuje výrazně nad průměrem posledních let. Loni v lednu činila v EU 5,6 procenta, v eurozóně pak 5,1 procenta.
Stejně jako v předchozích měsících rostly i v lednu ceny výrazně nejrychleji v Maďarsku (26,2 procenta), následovaném Lotyšskem (21,4 procenta) a Českem, kde se inflace zvýšila na 19,1 z prosincových 16,8 procenta. Naopak nejnižší inflaci vykázalo Lucembursko (5,8 procenta), Španělsko (5,9 procenta) a Kypr s Maltou (6,8 procenta).
V porovnání s prosincem klesla meziroční inflace v 18 členských zemích a vzrostla v devíti.
Leden potvrdil klesající vliv zpomalujícího zdražování energií na celkovou inflaci v eurozóně. V prvním měsíci roku se na něm nejvíce podepsaly ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků podílem 2,94 procentního bodu. Podíl energií klesl na 2,17 procentního bodu. Následovaly služby (1,80 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (1,73 bodu).
čtk,