„Ruská válečná lodi, jdi do pr***”. Ukrajinci neuspěli s žádostí o patent na známý slogan
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinská pohraniční stráž chtěla právně chránit známý slogan „Ruská válečná lodi jdi do pr****!“. Žádost o ochranou známku předložila Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví. Žádost úřad posuzoval už dvakrát, poprvé o ochranou známku požádal voják, který slavnou větu vyřkl. Úřad to však odmítl, mimo jiné s odůvodněním, že je to nemorální. Informuje například Politico.
Slogan „Ruská válečná lodi jdi do pr****!“, vyřkl v prvních hodinách ruské invaze na Ukrajinu do vysílačky voják při ruském obsazení malého ale strategicky významného Hadího ostrova v Černém moři. Ruský křižník vyzýval vojenskou posádku na ostrově, která čítala 13 mužů, aby se vzdala. Na to jeden z vojáků odpověděl zmíněnou větou. Ta se stala symbolem ukrajinského odporu. Dlouho nebylo jasné, zda Rusové vojáky zajali či zabili. Po několika měsících však byli obránci ostrova součástí výměny zajatců. Ukrajina ostrov, který Rusko později opustilo, znovu obsadila v létě roku 2022.
Šetření s úřadem původně vedl sám voják, jehož identita není známa, v zastoupení právníků Andreje Bukovnika a Tarase Kulbaby. Ti uvedli, že chtějí zabránit tomu, co se stejně nevyhnutelně stane - že ochranou známku získá někdo jiný. Právníci upozorňují, že už nyní se prodává velké množství produktů s tímto heslem a ani vojákova rodina, s jejíž souhlasem právníci vystupují, ani Ukrajina z toho nic nemají.
Úřad EU pro duševní vlastnictví však jejich žádost odmítl. „Žádost je v rozporu s principy morálky, když se snaží získat prospěch z něčeho, co je obecně přijímáno jako tragická událost. A to z ruské války na Ukrajině,“ uvedl úřad na jaře 2022. Právníci toto rozhodnutí označili za skutečně urážlivé. V dalším kroku se však rozhodli požadavek podat jménem Ukrajinské pohraniční stráže. Chtěli se tak podle svých slov vyhnout tlaku na rodinu vojáka.
„Věříme, že ochranná známka by měla patřit státu Ukrajina, jako potvrzení odhodlání a neporazitelnosti ukrajinských pohraničníků," uvedl nyní mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko.
Úřad však i podruhé žádost odmítl. V odůvodnění napsal komisař úřadu, že problémem je i vulgární mluva sloganu s urážlivým sexuálním podtextem. „I pokud by byl slogan považován za ukázku odvahy a statečnosti, tak pouze banalizuje ruskou invazi a využívá slogan jako nástroj k prodeji zboží jako jsou klenoty, hračky, oblečení, peněženky a podobně,“ uvedl komisař úřadu v zamítavém stanovisku.
Server Poltico upozorňuje, že ochranná známka u sloganů s politickým podtextem je vzácná. Jako příklad uvádí například heslo „Je suis Charlie“ po islamistickém útoku na satirický časopis Charlie Hebdo či „Black Lives Matter“, které také nezískaly ochrannou známku.